| iannniss a întrebat:

Poti intra la liceu dè arte fara sa stii sa pictezi?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti, daca te intereseaza orice in afara de ce tine de desen si pictura. Muzica de exemplu nu necesita pictura, dar trebuie neaparat sa stii sa cinti bine la un instrument.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti intra, doar ca sa vizitezi faculatea sis a-ti faci o idee ce se face acolo, dar nu vei putea trece de selectia obligatorie si eliminatorie pentru admitere, deoarece trebuie sa prezinti cateva lucrari artistice (un portofoliu cu desene si picturi).
Din pacate, ce doresti tu, fara talent si habar sa poti face un desen sau pictura, nu este posibil.
Va trebuii sa fii realist si sa te orietezi spre ceva ce esti in stare sa faci bine si corect, ca sa nu suferi esecul unui refuz/eliminare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai alt talent, da.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| oglindasultanului a răspuns:

La ce te referi, la fiecare "liceu vocational" se da o proba, la cele de "desen" nu-ti cere neaparat "pictura", ci niste "instrumente" care le inveti cand ajungi acolo. rolling on the floor Eu le-am cumparat dar proba n-am mai dat-o, nici nu le-am desfacut, sunt ca noi si acum.

| salieri84 a răspuns:

Tipic romanesc.

| Pichakchiu a răspuns:

Poți intra la construcții dacă nu știi sa ții un ciocan?

| cristi202 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Poti. Sunt destui ingineri constructori care nici macar habar nu au ce e un ciocan. Nu crezi? Ar fi trebuit sa il intrebi pe tatal meu, un electrician batrin care a intilnit ingineri care il conduceau si care nu stiau chestii elementare, cum ar fi ce e un conductor. happy

| varcopisicul a răspuns:

Daa, cred. adica depinde la ce te referi tu prin pictat laughing daca la desen in culoare stai rau dar in creion te descurci atunci e okay! cred ca, in general, profesorii se uita sa vada daca ai potential de gen 'viitor artist' haha, daca depui efort, daca chiar te intereseaza
intelegi? laughing decat sa se uite cat de realist ai facut un om sau o vaza. adica daa, si asta conteaza, sa vada la ce nivel esti, de unde pleci dar uhhh, da, atat happy bine, dar daca vrei sa intri ca sa ai materia mai usoara sau sa scapi de unele materii hmm laughing nu stiu, eu sunt la un liceu de arte ca-mi place arta

| emilllyya a răspuns:

Trebuie sa prezinti un portofoliu. Insa da, poti intra si pe muzica, si pe teatru, si pe arhitectura etc

| iannniss explică (pentru emilllyya):

Eu vreau la arte plastice