| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati mi niste carti bune, care merita citite, si poti invata din ele lucruri despre viata, fericire, iubire etc.
Va rog

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Uita-te peste titlurile acestea:
http://ellenwhite.ro/resurse/carti-ellen-white-pdf/

| anamariarot a răspuns:

Citește „Dama cu camelii" de Alexandre Dumas. O să-ți schimbe puțin perspectiva. Datorită sentimentelor contradictorii pe care le-am resimțit asupra unui singur personaj, pot spune că e cartea mea preferată.
De asemenea, poți încerca „Scrisoare de dragoste" sau „Invitație la vals" de Mihail Drumeș. Să te „pregătești" emoțional, pentru că e posibil să plângi.
Poți încerca să citești Dan Puric. Abordează o mulțime de teme, dar să ții cont că lucrurile sunt privite dintr-o perspectivă creștină(nu e una impunătoare, nu încearcă să „îndoctrineze"). Știu că sunt anumite persoane deranjate de acest lucru, însă poți observa înțelepciunea din vorbele sale, chiar și așa.
Eu vreau să citesc cât de curând „Am fost medic la Auschwitz" de Miklos Nyiszli. Având în vedere că n-am citit-o încă, nu pot emite opinii asupra ei, însă mi se pare foarte interesant subiectul.
După cum a spus și eelena1797, citește tot ce-ți pică în mână.

| Kiwibibilă a răspuns:

Crima si pedeapsa.
Sau Portretul lui Dorian Grey.
Sunt geniale.

| Aless667 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Ți-aș da un imens 'like' pentru aceste recomandări, în special pentru prima. happy (păcat însă ca nu există această opțiune)

| eelena1797 a răspuns:

Buna, am citit acum o saptamana o carte pdf care m-a dat pe spate. Nimic wow, dar nici cliseic. Nimic care sa ma impinga spre "yaaaaay, ce chef de viata am". Simpla, stilata. "Slam, din dragoste pentru Layken". O gasesti pdf gratis. Sfatul meu e sa citesti ce iti pica in mana pentru ca orice carte ajuta la dezvoltarea ta ca om. Am auzit recenzii bune despre " mananca, roaga-te, iubeste", e pe lista mea!

| Eu968788 a răspuns:

Îți recomand cartea Polyanna este despre viața fericire și iubire sper sa-ți placa!

| stanisvan a răspuns:

Citeste cartea "Alchemistul" de Paulo Coelho, recomand! Daca ai sa o intelegi corect, vei invata multe despre viata si fericire. De asemenea recomand un blog pe care eu mereu gasesc topuri de carti bune: http://cartibunedecitit.ro/dezvoltare-personala/