| funnymantm a întrebat:

Religia este cel mai mare si lung basm pentru adulti. sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Vreti neaparat cearta? Vreti sa vi se dovedeasca faptul ca exista Dumnezeu? Va rog daca deschideti mereu astfel de subiecte, in primul rand veniti voi cu argumente solide ca nu exista. Cand veti dovedi ca nu exista mai vorbim. Stiti ceva? nu vreti sa ocolim acest subiect? nu le face bine nici celor care cred, nici ateilor nici celor care sunt "intre". Aici, santem pe un site de ajutor si socializare, unde fara acest subiect am putea fi prieteni toti sau macar sa ne acceptam de dragul a ceea ce avem de oferit: sfaturi. Dragilor, santeti minunati cand va mobilizati sa dati un raspuns, sa ajutati; haideti sa ramanem asa! Subiectele "religie, credinta, ateism" nu sunt de pus pe taraba. Toti avem un crez si il pastram fiecare pentru noi sau il impartasim cu cei care au aceiasi credinta cu a noastra. N u isi au rostul infruntarile pentru ca nu ajungem la nici un rezultat. Niciunul nu puteti dovedi ca nu exista NIMIC, sau exista CEVA.

28 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Cand o sa mai cresti, religia o sa fie acelasi lucru si pentru tine.

| Flav a răspuns:

Funnymantm.am deschis si eu un poll zilele trecute despre religie si mi-a parut rau dupa aia; persoanele care au considerat c-am indraznit sa pun in discutie o intamplare bizara mi-au raspuns taios, iar cei care vroiau sa-ti spuna o parere umila mi-au raspuns de frica doar pe privat; si la fel ca tine, vroiam doar raspunsuri mature, directe, sa vad ce perceptii are lumea; dar am vazut ca nu se poate, cand ii atingi acolo unde ii doare, rabufnesc; treaba asta cu religia e la fel ca Mos Nicolae; daca ii spui copilului ca nu este el cel care iti pune in ghetutze, te contrazice cu toata puterea si-si acumuleaza toate puterile posibile sa-ti demonstreze ca exista; n-are rost, religia e un subiect tabuu; cel putin eu am simtit-o pe pielea meahappy
Si nu stiu daca e cel mai mare si lung basm ( desi mi se pare putin deplasata comparatia religie-basm), mai e si sexul tongue

lolita
| lolita a răspuns:

He, he, he, nu vreau sa ma dea afara. Da este adevarat ce zic tu.

| jo a răspuns:

Nu. Religia este o forma de organizare sociala bazata pe valori morale. Faptul ca se bazeaza pe o mitologie (basm) este adiacent si se datoreaza realitatii ca oamenii reactioneaza mai bine la povesti prin care se exemplifica valoarea unui comportament decat la idei abstracte pe aceeasi tema.

| claudya a răspuns:

Depinde

| tukhey23 a răspuns:

Domnule funnymantm, am o intrebare:Eu sunt tampit ca cred in d-zeu? happy

| funnymantm explică:

Mersi Jo, asteptam asta, asteptam sa fiu contrazis. Ai maxima dreptate. Ah ca, completare pentru simplegirl. "Mos craciun este pentru copii asa cum Dumnezeu este pentru adulti".

Julian stiu ca este un subiect discutat la nesfarsit, dar prieteni... vreau sa argumentati, discutati, luptati pentru ceea ce credeti. continuati. Mi-as dori sa vad cat mai multe opinii.

| funnymantm explică:

Hai sa spun o povestioara:
o batrana dupa razboi foarte amarata dar multumita spunea:
- Dumnezeu a fost foarte bun cu noi, ne-am rugat si bombele au cazut in cealalta parte a orasului.

In momentul in care tu ca persoana iti dai seama ca esti conditionat si limitat la tot ce faci in viata o sa constati ca Dumnezeu este doar un personaj imaginar. (asta nu inseamna ca nu exista puteri care noi nu le percepem). Oricum toata stima biserici care de mii de ani a reusit sa fraiereasca intr-un mod constant marea majoritate a lumii. Biserica nu plateste taxe si are putere politica, chit ca nu se afiseaza. oricum in ultimi ani s-au demascat urat de tot. Deja se observa ca exista o organizatie suprema in spatele guvernului. E interesant cum se contopesc lumiile. Un om credincios nu ar banui niciodata ca biserica are un imen rol in guvernul secret.

| funnymantm explică:

Oky oky. pun stop big grin. mi de scuze. ma gandeam ca se poate discuta matur

| funnymantm explică:

Mei, aveti dreptate cu toti, nu a fost moral din partea mea sa pun aceasta intrebare. tot respectul pentru toti.
Nobody, imi pare rau daca te-am ofensat. sa incercam totusi sa fim un pic deschisi si sa acceptam daca cineva are o alta parere, si asta se refera si la mine. Mi de scuze.

| maryana5 a răspuns:

MSG:scuze ca-ti raspund aici dar nu-mi merge sa dau mesaje privat straight face, chestia e ca problema e de la 5xShift, am dat restart dar nu revine... ce as putea sa fac? sa scap de asta? cred ca am facut prostie big grin dar cum o remediez sad?
xoxooo, mary

| lia a răspuns:

@Funnymantm, am observat ca esti nou pe acest site, eu stiu ca tu vrei argumente la aceasta afirmatie dar de cele mai multe ori religia a adus numai dispute.
Sunt de acord cu Julian, imi pare rau ca nu iti pot raspunde la intrebare happy

| danutzzz1992 a răspuns:

Religia nu este un basm! basmul este o Naraţiune (populară) cu elemente fantastice supranaturale, care simbolizează forţele binelui şi ale răului în lupta pentru şi împotriva fericirii omului! Religia este sistem de credinţe (dogme) şi de practici (rituri) privind sentimentul divinităţii şi care îi uneşte, în aceeaşi comunitate spirituală şi morală, pe toţi cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituţiilor şi organizaţiilor corespunzătoare; confesiune, credinţă. In DUMNEZEU cred multe personane... milioane... iar tu zici ca la toti le place un basm? Ca BIBLIA care face parte din religia ortodoxa este un basm? Inseamna ca ai gresit amarnic si ani pe care iai traiat au fost tot un basm!

| mikiscence a răspuns:

Total de acord!

| mikiscence a răspuns:

Total de acord!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca si pentru copii este un basmwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar incepeti, mai, cu religia? Incredibil! Ori e subiectul cel mai in voga, ori va place sa va certati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este Funnymantm insa majoritatea copiilor nu mai cred in vechea poveste cu mos Craciun.Intrebarea este : voi adultii mai credeti in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles, doar sunt normal la creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu esti zmeul cel urat? sau fat misto.pentru mine e cel mai adevarat basm din tot ce am citit. am 45 de ani am citit tot ce am prins in mana si religie tot ce am reusit pana acum.si nu numai am crezut am si cercetat. ce spui tu e o minciuna mai mare decat i-a spus satan Evei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funnymantm de ce crezi ca am zis ca si pentru copii este un basm? Sa sti ca exista si adolescenti care citesc Biblia si poate ca nu o inteleg asa cum o intelegeti voi,, astia maturii" dar o inteleg in felul lor ca pe o poveste, un basm.Imi pare rau daca am gresit cu ceva ca mi-am exprimat parerea insa vroiam sa ajung la un subiect mai delicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funnymantm: Nu ma prea intereseaza daca exista sau nu exista. Ma framanta alte lucruri in viata asta. Nu vreau sa lupt pentru ceva de care nu-s sigur(nici n-as avea argumente). Pot sa-ti spun, insa, ca un privitor din tribuna, ca nu mai departe de site-ul asta, s-au nascut multe conflicte pe tema lui D-zeu. Daca exista D-zeu nu cred ca-i face placere sa vada credinciosii cum se injura si se blameaza. Pana acum, cele mai argumentate, mai logice raspunsuri legate de subiect le-am citit de la No God (evident ateu. studiaza-i profilul!) Credinciosii de pe acest site fie ca au inteles ca D-zeu e in suflet si n-are nevoie de avocati, fie ca n-au argumente. Din cate am vazut eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In povestiara ta despre razboi, aceia cu batrana si bombele cazute intr-o anumita parte a orasului, cred ca ai "uitat" sa ne spui in care parte a orasului se gaseau copiii sau/si nepotii batranei si ce s-a-ntamplat cu acestia la bombardament... indiferent cum vei explica/motiva, post-factum, lipsa informatiei la care m-am referit, povestea prezentata de tine este o incercare de manipulare. mai mult sau mai putin reusita,. depinde de. cititorul/auditorul povestirii.

| Misterious a răspuns:

Well as putea sa o contrazic putin pe giovana chiar daca o sa imi aud dupa aia de toate. da s-a dovedit cauta si tu fel si fel de documentare care ne dau toate cartile pe fata.si eu am avut aceeasi dilema acum ceva timp... oricine putea face biblia respectiva...de ce exista atatea religii? pentru ca fiecare a avut zeii lor.fiecare natie de oameni a avut alt zeu.se pare ca si tu ai dat ceva argumente mai jos.hheehe eu sunt de acord... oricum cred mai mult in partea stiintifica a omeniri e mult mai logicwinking

| Nimeni a răspuns:

Sunt total de acord cu ceea ce ai zis! pacat ca unii nu respecta multe chestii din punct de vedere religios!

| Secretkkk a răspuns:

Sunt de acord cu tine, cum se zice cu trup si suflet...
Pa, pa... mii de pupici dulci...

| mozaic a răspuns:

"Si totusi exista Dumnezeu, pentru ca e prea multa ordine in univers". Albert Einstein.
Pornind de la acest citat, te invit intr-o calatorie pragmatica, tinand cont ca practicul cunoaste multa apreciere in mentalul omului modern:
Te afli intr-o incapere, aflata intr-un bloc, situat intr-un oras pe Terra, daca ne indepartam mai mult, observam ca pamantul e asezat intr-un sistem solar care la randul lui se poate afla intr-o nebuloasa, iar in ansamblu sunt cuprinse de galaxia Calea Lactee.
Ai putut surprinde grandoarea perspectivei? Nu, nici unul din noi vom reusi, pentru ca suntem prea atasati de plafonarea lumii noastre materiale, incat uitam maretia "Regatului Cerurilor", spre ex:
lumina soarelui ajunge pe pamant in 8 min, singurul loc extraplanetar pe care a pasit omul e Luna, aflata la doar 1, 3 sec/lumina. Sistemul nostru solar are 6 ore/lum, distantele dintre stele sunt de zeci, sute de ani/lum, fiecare cu propriul sistem solar si planete orbitand, iar o galaxie poate avea zeci, chiar sute de miliarde de stele. Sa nu mai socotim ca distantele dintre acestea sunt incomensurabile, de la sute de mii ani/lum pana la mil ani/lum, calculandu`se aprox un nr de 300 de miliarde de galaxii. Asadar cum ai putea sa te pronunti in defavoarea unei entitati superioare, cand tu insuti esti rezultatul unei providente, doar prin simplu fapt ca nu poti percepe amplitudinea experimentului la care esti supsus si ca esti propriul semn de intrebare, dat fiind ca existi intr-un spatiu si timp nedefinit universal, ca propriati constructie e in totalitate informatie despre care probabil am aflat prea putin ca sa conteze in procente.
Asadar daca divinitatea e absolutul, minus si plus infinit, nimic ce e in afara nu ar avea ratiunea de a fi, putem zice ca suntem parte integranta dintr`un intreg ("suntem zamisliti dupa chipul si asemanarea Lui", daca am face apel la credintele crestine). Asa ca am putea avea macar putin respect fata de Creator prin simpla gratitudine a fapului ca nu ne apartinem si suntem privilegiati sa ne separam efemer de esenta pentru a putea percepe existenta intr-un mod unic, personal.
As fi detaliat mai mult conceptul "religie", insa in calitate de crestin totul se rezuma la: iubesteti aproapele ca pe tine insuti caci astfel Il iubesti si pe D-zeu.

| Roselyn a răspuns:

Parerea mea este ca religia a fost dintotdeauna un mijloc de manipulare a societatii. Nu spun ca Dumnezeu nu exista, spun ca nu este cel prezentat in biblie si versete. El este acolo, undeva, dar nu isi doreste sa mergem la biserica in fiecare zi si sa facem 1000 matanii pentru implinirea unei dorinte. Daca isi doreste ceva, isi doreste ca oamenii sa isi traiasca viata cat mai bine (in limita bunului simt). Atunci cand un "credincios" se roaga pentru implinirea unei dorinte iar aceasta i se indeplineste, nu este pentru ca Dumnezeu l-a ajutat, ci pentru ca el s-a rugat de fapt siesi, nu lui Dumnezeu. Oamenii au impresia ca se roaga Divinitatii, dar ei de fapt se roaga lor insisi. Daca si-ar da seama de lucrul acesta, lumea ar putea face lucruri mult mai marete cu puterea gandului.