| nyoentox2002 a întrebat:

Romania stiu ca avea o suprafata de 238.391!
Acum cum are 238.397?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu era pus si balconul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pământ adus de Dunăre și depus în mare.

| oglindasultanului a răspuns:

Ori ai citit tu surse diferite, ori are legatura cu plaja aia largita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S au marit plajele la mamaia

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta voiam sa scriu si eu, dupa:

ne-a adus barza cativa metrii patrati de pamanthee hee

si se maresc plajele, de la mare, dupa ce s-au micsorat ani de zile, si chiar in unele locuri a disparut de tot nisipul, acum (in sfarsit) au inceput sa bage nisip la greu ca sa le mareasca

| KR0N5TADT a răspuns:

Mai aveam niște teren în spate, lângă pârâu, și le-am zis,"Luați, bă, săracilor, să aveți ce pune pe hartă".

| Silviullet a răspuns:

Salut.
Suprafaţa României se modifică în timp, sub efectul schimbării cursului Dunării sau cursurilor râurilor care reprezintă frontiere cu statele vecine (Prut, Tisa, Mureş) şi mai ales pe ţărmul Mării Negre – unde suprafaţa creşte ca efect al depunerilor aluviunilor Dunării şi scade ca urmare a eroziunii, mai ales în sudul Litoralului.
Conform geografilor, suprafaţa României creşte constant în zona insulelor Sacalin ca urmare a aluviunilor Dunării depuse de curenţii marini.