| ovidiu_georgescu a întrebat:

Sa spunem ca citesc o carte, o poveste si apoi dupa un timp as scrie si eu tratand acelasi subiect, alte personaje, poate cateva intamplari similare, alt spatiu temporal, s-ar putea considera plagiat, copiat?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"tratand acelasi subiect, alte personaje...s-ar putea considera plagiat"

nu e. Succes la scris, trimite-ne și nouă originalul și "opera" ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta se cheamă să preiei o idee literară a cuiva. Depinde de cât de multe modificări faci. Dacă are aceleași număr de pagini, aceleași capitole, aceleași personaje, doar cu numele schimbate, se vede de la o poștă că e o copie. Pentru mult mai mică asemănare, Caragiale a suferit un proces dur de plagiat, din care a scăpat nevinovat. Dacă în ceea ce scrii, modificările sunt atât de importante încât nu se mai vede asemănarea cu originalul, ai putea. Dar oricare autor, are mândria lui, că a creat ceva nou. Ai fi fericit doar cu copierea altuia? Eu de exemplu, nu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e plagiat dacă nu folosești exact aceleași date, cuvinte etc.

| blackno1 a răspuns:

Nu trebuie sa iti pese de cum te critica bosorogii filologi. Scrie indeajuns de original sa nu te trezesti cu procese si atat.