| Lina1993 a întrebat:

Am o afacere cu tricouri pictate manual si de regula lucrez cu vopsea pentru textile, combinata cu acrilice. Ambele aplicate peste o baza lichida pentru decoratiuni textile care ma ajuta la intretinerea culorii. Totusi, as vrea sa stiu daca exista un lac special sau un spray pentru textil pe care sa il aplic la sfarsit, cand tricoul e uscat sau ceva care sa confere si luciu. Aveti idee? multumesc.

1 răspuns:
| unvecin a răspuns:

Https://complexart.ro/p/gloss-medium-varnish-473ml-liquitex-4111

Pentru pictură normală cu acrilice pe pânză pot să confirm că merge super. Pe tricouri n-am încercat.

Cine mi-a recomandat a zis așa: Cu Gloss medium & varnish 473ml, Liquitex dai cu o pensula mai mare, in straturi subtiri, cu miscari verticale, fara sa dai de 2 ori cu pensula in acelasi loc, lasi sa se usuce si apoi mai dai un strat daca simti nevoia. Se dau 2 straturi de obicei pentru a fi sigur ca acoperi toata lucrarea. Poti sa dai prima mana pe vertical si a doua mana pe orizontal. Iar apoi speli pensula cu apa calduta si sapun. La sfarsit tabloul va fi protejat, il poti curata de praf si orice altceva fara sa se ia din culori, iar culorile pe care le-ai folosit vor parea mai puternice, mai glossy. Varnishul este optional, daca le tii pentru tine poti sa nu le dai.