| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare!
Am un coleg la facultate la mine la Iasi dintr-un oras cu 20 de mii de locuitori.El spune ca regreta a venit in Iasi ca el spune ca pe baza aglomeratiei Iasiul este egal cu Bucurestiul.Sunt curios daca e la fel.Pentru cei care nu stiu.La orele de varf in Iasi stai in trafic 2-3 min pe 10 metri.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E si Iasul aglomerat, doar ca in Iasi distantele sunt suficient de scurte sa nu pierzi o viata in trafic. Sau cum zice Gabi, ajungi mai oriunde in 30m daca nu stai in afara orasului. Baiatul ala trebuia sa faca facultatea in oras la el daca nu ii place la Iasi

| lalaura94 a răspuns (pentru suntserios):

Ce logica e aia "sa faca la el in oras daca nu-i place la Iasi"? Ce facultati stii tu in orase de 20000 de locuitori? Nici Spiru Haret nu gasesti.

Lumea care sta in orase d-astea "semimetropolitane" made in Romania, precum Bucuresti, Timisoara, Iasi, sau Cluj, uita ca in restul tarii parcurgi tot orasul in 5-10 minute cu masina.

E perfect normal sa ti se para ca pierzi foarte mult timp pe drumuri, pentru ca asa si este.

| suntserios a răspuns (pentru lalaura94):

Era o logica sarcastica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalaura94):

Ok si ce propui

| GabiDumitrescu a răspuns:

Colegul tau e idiot. In Iasi in cel mai rau caz o iei pe jos si intr-o ora ajungi cam oriunde daca nu stai la naiba prin Bucium. Plus ca transportul public de suprafata e acceptabil. Iar legat de aglomeratie per total... cel mai probabil stie de Bucuresti doar de la tembelizor.