| Curioasa12349 a întrebat:

Salut, am o intrebare!
Un autor de anime este cel care creeaza pocestea si "schițeaza" personajele, nu?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

De obicei da. Cel care creaza povestea deseneaza "benzile desenate" care se numesc MANGA in cazul asta.
Anime-urile sunt facute de studio-uri precum TOEI Animation, de exemplu pe baza MANGA-ului.
Adica ei citesc "cartea", si reproduc povestea prin anime, respectand pe cat posibil ce este acolo.

2 răspunsuri:
| theforceofgood a răspuns:

Nu e o regulă, poți fi doar povestitorul și să ai un grafician lângă tine care să te ajute.

| DulceataDeCapsuni a răspuns:

Da, si daca iti plac anime+urile iti recomand cu inima deschisa '' NORAGAMI''