| marriussz a întrebat:

Am o moneda, napoleon de aur din 1864 de 20 de franci, din imperiul francez, si as vrea sa stiu unde l-as putea vinde (in afara de amanet), banuiesc ca este valoros deoarece este foarte vechi happy, arata perfect 10/10.Va multumesc

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aceste monede sunt asa numitii "cocosei", sunt facute din aur de 24K, cu puritate mare. Eu am luat cel mai bun pret pe asa ceva, cu cativa ani in urma, la Banca Nationala.
Colectionarii nu-ti vor oferi un pret prea bun, pentru ca, pe piata, exista destul de multe monezi de felul acesta.

| corolav a răspuns:

Moneda despre care vorbești, dacă scrie pe ea 1864, este din vremea lui Napoleon al III-lea. Și dacă este de 20 de franci este într-adevăr din aur ( 6, 451 gr; diametrul = 2, 1 cm).
Datele de mai sus le-am extras dintr-o ediție 1918 „Memento La rousse" ( o enciclopedie franceză de o corectitudine absolută).
La un anticariat nu cred că poate fi evaluată prea mult, pentru că anul 1864 ( adică în urmă cu 150 de ani) nu e chiar atît de departe de noi.
La un magazin de amanet nu cred că iei cine știe ce ( funcție de gramaj)
La un bijutier poți primi ceva aproximativ gramajul x prețul aurului pe piață ( oricum mai puțin decît cel oficial).
Cel mai corect e la bancă. Dar aici rămîne de văzut dacă nu vei fi întrebat de proveniența monedei.
Nu am înțeles ce înseamnă acea indicație 10 / 10.

| Intruder19 a răspuns:

Poti incerca pe ebay.

Am vazut ca pretul pleaca de la 300 de dolari.

http://www.ebay.com/......sch/i.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incerca la acest coleg TPU >> http://www.tpu.ro/......lmirel646/

| Doctorfishadi a răspuns:

La un muzeu ceva, sau online!

| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Cel mai bine il duci la anticariat pentru evaluare, si pr urma vezi vreun site de numismatica.

| Robi_Gherasim_1990 a răspuns:

Am prieteni care colectioneaza si ofera in jur de 250-400 euro au monede in jurul sumei acestea