| tigrul2 a întrebat:

Salut, am o tableta grafica de 20 zile wacom intuos s si vreau sa incep sa fac arta digitala, mai exact logo si graphic design. De ce imi este necesar si de unde ar trebui sa pornesc? Nu prea am talent la desen https://imgur.com/a/gVNGaMZ nu vreau sa lucrez cu vectori pentru ca imi pare greu, vreau doar din tableta si nu vreau sa se mai vada asa pixelat la zoom.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Daca nu vrei sa se vada pixelat la zoom singurele solutii sunt:
1. Vectori
2. Sa lucrezi la rezolutie foarte mare ceea ce inseamna cam tot un fel de vectori... dar nu chiar.
In spatele unei imagini vectoriale se afla niste formule matematice care se recalculeaza la fiecare redimensionare si astfel calitatea nu se pierde ( explicatie pe scurt )
In grafica vectoriala vorbim despre niste primitive precum punctul, linia, etc, care sunt unite prin niste algoritmi si astfel se creaza imaginea.

Grafica "raster" sau bitmap, nu e nimic altceva decat o matrice de pixeli. Tu ai o dimensiune fixa de pixeli, sa zicem 1920x1080. Cand maresti imaginea nu are de unde sa-ti ia alti pixeli, de aia se vede mai prost.

Ti-as explica mai pe larg dar banuiesc ca nu-ti pasa.

Pe scurt, daca vrei calitate inalta la orice rezolutie grafica vectoriala e solutia.