| BellaSomerhalder a întrebat:

As avea nevoie de cateva sugestii. Tocmai am terminat de citit cartea "Umiliti si obiditi" de F. M. Dostoievski si mi-as dori sa incep o alta carte, insa nu ma pot decide. Ar putea fi o carte asemanatoare, povesti familiale, drame, chiar si dragoste ( nu horror, nu aventura, nu altceva). Spuneti-mi cateva carti care v-au lasat o impresie placuta si spuneti-mi, daca ati citit cartea "Idiotul", de acelasi autor, cum vi s-a parut! Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Poti continua cu Dostoievski "Crima si pedeapsa","Demonii", "Adolescentul" s-au "Fratii Kamarazov"

| BellaSomerhalder explică (pentru Hombre):

Sau* Merci.

| Hombre a răspuns (pentru BellaSomerhalder):

Nu am inteles sensul raspunsului "Sau* Merci." Fii mai explicit.

| BellaSomerhalder explică (pentru Hombre):

First, sunt fata. Nu-ti spun ca si cum chiar te-ar interesa, ci ca ma simt ciudat cand mi se confunda sexul. Second, sau-ul acela este correct-ul. Nu ai scris bine atunci cand mi-ai raspuns, iar eu te-am corectat. "Demonii", "Adolescentul" s-au "Fratii Kamarazov" Vezi? Se scria legat in contextul acela. Bafta!

| Hombre a răspuns (pentru BellaSomerhalder):

Poti sa fii si crocodil, stiam unde bati, in anumite contexte toata lumea greseste din cauza de 1 345 389, 3 motive, de altfel si motivul meu se gaseste in cifra alaturata insa ce nu se gaseste acolo este buna intentie cu care ti-am raspus precum nici buna ta intentie de apreciere si te-ai rezumat la observatii. Cartile acestea le-am citit in urma cu trezeci de ani si tot pe atunci eram si foarte pretentios la a scrie corect gramatical, nu ca acum chiar sunt neglijent dar raspunsul se gaseste tot in cifra amintita. Apropo, parca in intrebarea ta cereai o sugestie si recomandarea unor cartti de citit nicidecum de greselile unora scapate tot din motivul amintit.

| BellaSomerhalder explică (pentru Hombre):

Se pare ca faci un caz prea mare din asta. Nu a fost cu rea intentie sau ca si cum as avea ceva personal cu tine. Ti-am si multumit pentru ca ai avut bunavointa sa ma ajuti. Nu am inceput sa bag replici ca si "Pune mana pe o carte!" pentru ca nu era cazul, doar ti-am corectat cuvantul gresit, ce-i atat de grav? Doar m-am simtit nevoita sa fac asta, sa-ti atrag atentia asupra unei greseli. Apreciez foarte mult ca ti-ai rupt din timpul meu pentru a-mi raspunde la intrebare si da, voiam sugestii si asta mi-ai dat. Dar nu inseamna ca pornim un intreg razboi. Imi pare rau daca te-am jignit prin raspunsul meu, nu a fost cu intentie, cum am mai spus.

| Hombre a răspuns (pentru BellaSomerhalder):

Si ca să vezi că si tu gresesti din 1 345 389, 3 motive, " Apreciez foarte mult ca ti-ai rupt din< timpul meu> pentru a-mi raspunde la intrebare". Vezi cum e viata, cand vrei sa gasesti nod in papură, uneori vine de la sine. laughing

| BellaSomerhalder explică (pentru Hombre):

Mda, am gresit si eu, se mai intampla, cum spuneai. Ca sa te fac sa intelegi, nu aveam niciun motiv sa-ti "gasesc nod in papura" din moment ce nu te cunosc, habar n-am cine esti. Oricum, nu asta a fost intentia mea! Vad ca tu chiar o iei 'prea' in serios. Doar te-am corectat. Eu, in locul tau, as accepta "critica" si as spune "Bine, merci ca mi-ai atras atentia." in loc sa fac atat tam-tam pentru un cuvant scris gresit.

| Lovelyx3Friendly a răspuns:

Eu zic sa citesti dex-ul sau bunele maniere!
spor la citit!

| BellaSomerhalder explică (pentru Lovelyx3Friendly):

DEX-ul? Chiar crezi ca as avea nevoie sa citesc DEX-ul?! Seriously, cred ca scriai raspunsul in timp ce te uitai in oglinda. Si bunele maniere? Nici de asta n-am nevoie. Daca dau raspunsuri ironice si rautacioase asta nu inseamna ca nu sunt politicoasa sau manierata. Cheers!

| YangYin a răspuns:

Idiotul este o carte foarte frumoasa, si nu este extraordinar de grea. Te sfatuiesc sa o citesti. E o carte pe cinste, pe mine una m-a surprins placut. Are de toate: dragoste(doar putin), drama, familie, mister, actiune.

| NeoSeth a răspuns:

Iti recomand Contele de Monte Cristo sau Crima si pedeapsa. Si Idiotul e o carte buna.

| BellaSomerhalder explică (pentru NeoSeth):

Multumesc, aveam impresia ca, Crima si pedeapsa este o carte "grea".