| Stoica_Gabi_1988 a întrebat:

Cant la chitara din decembrie (6 luni am cantat la acustica pana sa ma mut la chitara clasica )Poate sa imi explice cineva ce inseamna cu adevarat sa fii talentat ca si chitarist? Eu ma gandeam la faptul ca eu, ca si incepator pe chitara clasica am inceput pe o piesa de a lui Albeniz numita Asturias care este clasata printre cele mai grele melodii ca si tehnica, si am reusit de unul singur intr-o luna sa invat 60% din tehnici, iar acum de curand am inceput cursurile de clasica si mai lucrez la restul melodiei happy

Răspuns Câştigător
| Stoica_Gabi_1988 explică:

Eu fac chitară electrică mai mult, deci nu prea pot relaționa la partea cu chitări acustice, dar știu în mare la ce te referi. Felicitări pentru performanța ta de a cânta piesa respectivă (deși recunosc că nu o știu). La început e foarte bine să fii ambiționat de chestii de genul; și eu, și alții așa am început. Totuși, mai e cale luuungă până la titlul de „chitarist" (asta mi-au spus profii mei). În mod normal, deși probabil faci deja asta, este nevoie să repeți ZILNIC, să faci unele sacrificii, să ai mai multe bagaje în vacanță și să faci toate acestea ca un nebun fanatic (ok, nu chiar laughing ) timp de câțiva ani.

Ideea e că ține-te de treabă și nu te opri la o singură piesă. În plus, știu că lecțiile online sunt super și gratis, dar dacă vei avea vreodată șansa, să faci măcar câteva ședințe cu un profesor pentru că lecțiile online nu te văd pe tine dacă ții undeva aiurea o coardă.

| jrockfreak a răspuns (pentru Stoica_Gabi_1988):

Umm, nu prea m-am prins dacă faci lecțiile online sau nu. Dacă nu, ignoră ultima parte. big grin

| Stoica_Gabi_1988 explică (pentru Stoica_Gabi_1988):

laughing Fac cursuri de 3 saptamani cu un profesor specializat pe clasica, el a ramas impresionat ca am fost primul elev, in cei 10 ani de cand preda, ca am venit cu niste piese atat de interesante si ca am invatat ceva parti din ele de unul singur ca si un amator laughing ( Asturias, Recuerdos de alhambra, Malaguena, romanza si imi doresc pe viitor Capricio Arabe - desi toate, mai putin romanza sunt clasate in topul dificultatii happy ) Da, oricum in fiecare zi din acea luna stateam 1ora numai sa descifrez laughing si inca 1 de repetat, dar ambitia a fost foarte mare, eram pe disperat dupa piesele astea laughing Nu mi-am pus niciodata intrebarea daca voi putea, pentru ca si respectivii au muncit si au ajuns la un rezultat si nu am parte de un handicap sau ceva sa nu pot ajunge in acel stadiu laughing Desi am inceput ca si un hobby mi-ar placea foarte mult sa lucrez in domeniul clasic, probabil profesor pe viitor rolling on the floor, oricum mersi mult pentru timpul acordat happy

6 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Cred ca un chitarist bun nu e definit doar de tehnica, ci mai mult de creativitate. In mare, ideea nu e sa canti ca Petrucci, ci sa faci ceva ce nimeni nu a mai facut. E ca si pictatul, acum sunt multi care o pot picta pe Mona Lisa, insa genial este doar cel ce a gandit-o si a pictat-o primul.

| Stoica_Gabi_1988 explică (pentru RockaruL):

Un chitarist care canta mecanic poate fii asemanat astfel happy Daca nu ai ambitie in ceea ce faci trebuie sa te opresti si sa te intrebi ce e gresit, sunt moment si in care trebuie sa perseverezi happy insa rezultatele isi merita efortulhappy In momentul in care intelegi piesa in valoare sentimentala, putem spune ca esti un artist in momentul cand o interpretezi intr-un mod decent, si asta cu simtitul nu este pe fata si se simte in modul in care canta

| RainbowD a răspuns:

Felicitari! Fiecare suntem talentati in felul lui. Ce-i drept eu am inceput pe o clasica de la Hora, dar dupa ceva timp, cam dupa 5-7 luni de chitara am descoperit fingerstyle-ul. Cel putin, dupa mine, cei care reusesc sa cante fingerstyle mi se par chiar talentati, desi eu abia am reusit sa invat cate ceva de pe acolo. laughing Multa bafta. Fingerstyle-ul mie mi se pare incredibil, eu ii consider talentati pe cei ce reusesc sa-l invete, dar si pe ceilalti care canta normal, gen zdrănganesc chitara pe diferite piese folk, pop, etc. laughing. Este un coreean Jwcfree, il gasesti si pe Youtube. Cel putin pe mine m-a impresionat.

| Stoica_Gabi_1988 explică (pentru RainbowD):

Multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat happy