| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care este cea mai buna marca de creioane colorate?

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Creioanele cerate

| Planta55 a răspuns:

Giotto, sunt cela mai bune, dar si cele mai scumpe.

| unpustiobisnuit a răspuns:

Jovi

| Marcela9Xd a răspuns:

Ai putea de la,, pelican"
sau de la o alta firma mai buna! Trebuie sa fie in jur de 12-29 de lei altfel nu o sa iti placa prea mult.De obicei cele ieftine sunt de proasta calitate! Funda te rog? :*

| emma12341 a răspuns:

Am o prietenă care desenează cu Faber Castell iar desenele îi ies super

| MatzaNeagra a răspuns:

Faber Castell e cea mai buna. Crede'ma eu fac desen profesional

| MadaCriss a răspuns:

Faber Castell sunt geniale dar nu iti recomand daca nu esti foarte PASIONAT sau daca nu studiezi arta din 2 motive:-se lucreaza greu cu ele
-Au un pret destul de mare.
TOTUSI, recomand si creioannele Koh-I-Noor deoarece au o foarte buna calitate si un foarte bun pret.(Daca vrei creioane aquarel atunci lucrurile se schimba, creioanele Koh-I-Noor ajungand la 50 Ron)

| andre57 a răspuns:

Eu, personal nu ti-as recomanda sa întrebi oamenii pe internet de chestii de acest gen pentru ca multi dintre ei nu sunt pasionați de asa ceva si o sa iti spună doar ca au auzit si ei si daca sunt pasionați iti vor spune parerea lor propie ci nu care ar fi cea mai buna marcă de creioane colorate pentru tine. Ti-as recomanda sa încerci mai multe si pana la urma vei gasi tu ceva, dar pentru ca multe seturi de creioane colorate sunt destul de scumpe ar fi cam costisitor sa faci asa ceva.
Aici depinde numai si numai de tine. Contează în mod special daca tu esti amator/amatoare de desen si il faci doar de plictiseala sau pentru ca pur si simplu iti place dar nu ti-ai baza viața pe asa ceva sau daca esti "avansat/avansata" si vrei sa mergi pe o cale profesionistă. In acest caz eu iti recomand creioanele de la Faber-castell, Koh-I-Noor, Lyra, Reeves care sunt "de prima clasa" cum s-ar zice si care au o mina aclatuita din pigmenti fini care nu zgarie hârtia si iti permite sa amesteci culorile, iar rezultatul este pe masura asteptărilor(si banilor