| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Salut. Caut locația exactă a bisericii în care a scris Biblia, Dumitru Cornilescu, am înțeles că este undeva in Stâncești, lângă Botoșani, dar nu am găsit locația exactă pe GPS. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cornilescu a absolvit Facultatea de Teologie in 1916 (Diploma 7.872 din 1916). In acea perioada intrase deja in monahism, avand metania la Manastirea Dobrovaț, dar primise îngaduinta chiriarhului sau, Nicodim Munteanu, pentru a face o traducere a Bibliei la conacul familiei Callimachi de la Stancești, Botosani.
Amandoi au fost niste devianti care au facut religie "dupa ureche".
Citeste si aici: https://www.ganduridinierusalim.com/......e-un-fals/

| Holiday a răspuns:

Cornilescu nu a scris Biblia. Doar a tradus-o.

| Deji_Emanuel-Andrei_2001 explică (pentru Holiday):

Ok, a tradus-o. Știi locația?

| Holiday a răspuns (pentru Deji_Emanuel-Andrei_2001):

Habar n-am. E irelevant pentru mine unde s-au tradus textele misticismului crestin in romana.

| gabicoo a răspuns:

Din ce știu eu în perioada în care se presupune că ar fi tradus Biblia ar fi fost găzduit la conacul Cantacuzino - Pașcanu (actualul proprietar fiind Paltin Sturdza) din localitatea Salcea jud. Botoșani (actual în jud. Suceava).
De aici confuzia! Inițial localitatea Salcea a fost în județul Botoșani, plasa Siret, apoi după reforma administrativă din 1964 a trecut la jud Suceava!

Nu pot garanta că informația este corectă!