| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc?(literatura straina si, daca se poate, de valoare)

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Citeste orice de Michel Zevaco, Louis Gardel/FORTUL SAGANE, E. Voynich/TAUNUL, orice de W.S.Maugman ehei si multi altii, dar citeste pentru o super distractie un autor roman care a fost contemporan cu Sadoveanu, Rebreanu, Camil Petrescu si anume Damian Stanoiu/O PARTIDA DE POKER, FURRUNA IN IAD, ALEGERE DE STARETA, CAMERE MOBILATE, PARADA NOROCULUI, este un scriitor umoristic...CITESTE, incearca si iti va place.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti lua la rand colectia Cotidianul. Cu cateva exceptii sunt carti foarte bune, literatura universala contemporana de calitate.

cami
| cami a răspuns:

Literatura straina...hm..thinking
Dostoievski, Henri Charriere, Garcia Marquez, Jane Austen...gasesti din belsug!

| jo a răspuns:

Jose Saramago - Memorialul Manastirii, Evanghelia dupa Iisus Hristos, Istoria asediului Lisabonei, Eseu despre orbire, Toate numele, Pluta de piatra, Pestera, Eseu despre luciditate, de fapt orice de el...
Si, la fel, orice de urmatorii:
JD Salinger
Gabriel Garcia Marquez
Mario Vargas Llosa
Javier Marias
Francis Scott Fitzgerald
Ian McEwan
Salman Rushdie
Philip Roth
si daca vrei sa razi:
Tom Sharpe
PG Wodehouse
Jerome K Jerome.

| inna a răspuns:

John Katzenbach -The Madman's Tale-Thriller ( superba carte)

| roksyk a răspuns:

Mda. Thomas Mann, Herman Hesse, John Folwes, Paolo Cohelo,... Bernard Werber... intr-adevar frumoase cartile lor. Am citit si eu cateva ( sau unele doar le-am inceput ) : Magicianul, Jocul margelelor de sticla, Muntele vrajit, Alchimistul,
Furnicile, Ziua furnicilor.
( Mi-au placut chiar daca am 12 ani happy )

| scootsie a răspuns:

Iti recomand o cartea cu cea mai mare valoare pentru viata si cultura ta...Iti ofera informatii si cunostinte deosebite despre istorie, geografie, anatomie, botanica si multe altele de foarte buna calitate si asta, doar intr-o singura carte, care e aceeasi in intreaga lume, iar autorii, de neegalat... O biblioteca adevarata, intr-o singura carte...Biblia...Nu te mira, este cu adevarat cea mai folositoare carte pentru trup si suflet...Vei ramane uimit cate cunostinte vei capata si vei da alt sens vietii tale!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De valoare? adica scumpa? deja dai de gandit cand pui problema asa. te-as intreba .scriitorii romani de VALOARE i-ai cetit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jane Austen-Pride and Prejudice
Thomas Hardy-Tess of the D`Ubervilles
Nathaniel Hawthorne-The Scarlet Letter
William Golding-Lord of the Flies
Charles Dickens-Hard Times
Emily Bronte-Wuthering Heights
Mary Shelley-Frankenstein
Bram Stoker -Dracula( neaparat)
Oscar Wilde-The picture of Dorian Gray
Thomas Hardy-Jude the Obscure

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste ACASA si NISIPURI MISCATOARE de Luminita Aldea. E o scriitoare romanca stabilita in SUA si cartile ei sunt pe net. Scrie super!
Georgiana P

| silviae a răspuns:

Mika Waltari - "Etruscul", "Egipteanul";
Hermann Hesse (orice);
Marguerite Yourcenar - "Memoriile lui Hadrian";
Umberto Eco;
Dostoievski;
Camus - teatru;
Tragicii greci (Sofocle, Eschil, Euripide).