| Wordofthat999999 a întrebat:

Ce parere aveti despre imperiul otoman si sultanii aia penibili si rasfatati care ne-au cucerit tara in acele vremuri si care ne-a facut tara sa sufere si ne-a furat tot ce am avut mai bun si ne-a declarat multe războaie printre care stramosii nostri au suferit foarte mult si furau femeile si multe familii sufereau si le furau ca sa le faca cadane si sa le fie sclave sexuale, da cine se credeau ei Dumnezei? Erau niste penibili care nu faceau nimic altceva, traiau degeaba si vroaiu ei sa faca ce vor cu toata lumea. Ce parere aveti despre ei?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Invers nu crezi ca era la fel? asta e natura umana

| minrest a răspuns:

Am o parere buna, a fost un stat puternic, orice organism politic sanatos si eficient are tendinta sa se extinda. Iar cu altii se purtau potrivit standardelor de pe vremea lor, ca nu aveau cum sa inventeze ei alte standarde. Ca si stramosii nostri de altfel. Sultanii si curtea lor traiau degeaba? Asta nu am mai auzit-o. Dar cine administra si apara intregul Orient Apropiat si Peniinsula Balcanica?

Răspuns utilizator avertizat
| Iunix a răspuns:

Sute de ani ne-am bătut cu turcii, generații întregi, Bunici, copii, nepoți, strănepoți şi stră stănepoți. Şi acum lumea se uită la filme turceştie pe kanal D...
Romanii ne-au invadat, ne-au furat din bogățiile țării cum au făcut toții invadatorii şi acum avem statuie cu Traian. Dacă ar fi după mibe dtatuia aia aş lua-o, o împachetam frumos şi le-o trimiteam italienilor şi în loc puneam două statui, una cu Decebal şi altul cu Burebista.

Ce părere să am? Uităm prea repede trecutu. Nu zice nimeni să-i scuipăm pe turci sau pe italieni, Doamne fereşte, ei, cei de azi nu au nici o vină, nici o treabă, nu am nici o problemă cu ei. Dar totuşi, ar trebui să fim mai patrioți, doar puțin. Măcar o statuie cu Decebal în locul celei cu Traian.

| cyupaku a răspuns:

Asa se intampa cand ai toata puterea

Răspuns utilizator avertizat
| Farhtp a răspuns:

Fiind patriot, nu prea am o parere foarte buna deoarece au adus suferinta stramosilor nostri. Din puct de vedere militar era un imperiu foarte solid si bine organizat ce aducea spaima celorlalte popoare. Iar eu cum nu sunt un adept al acestor lucruri, cred ca era un imperiu de oameni cruzi, rai, fara scrupule, fara principii daca este sa ii comparam cu stramosii nostri care nu au fost plini de pace si nu au pornit vreun razboi fara motiv doar pentru a cucerii teritorii noi si de a prada alte popoare