| Paraschiv08 a întrebat:

Salut, cine poate sa imi spuna si mie cum sa învăț să fac un portret...stiu sa desenez de toate in afara de portrete.

1 răspuns:
| BackAgain a răspuns:

Invata putina anatomie, e mult mai usor daca stii cum sunt structura osoara si eventual muschii (orientativ, nu in detaliu) fetei. Ia masuri, cu liniar, cu creion, cu ce ti-e tie mai usor si foloseste-te de linii fine ajutatoare (oricum o sa le stergi dupa). Poti sa cauti tutoriale pe Youtube, acele video-uri "How to draw..." A trecut ceva timp de cand invatam eu sa fac portrete si sunt sigura ca au aparut multe alte tutoriale intre timp, dar eu m-am folosit de tutorialele lui Mark Crilley (face benzi desenate, dar explica si pentru portrete realistice).