| AnonimXnX a întrebat:

Salut, cum este viata acelora din centrul sau nordul Romaniei? Nu am fost niciodata acolo, doar in trecere cu autobuzul si pare frumos, orasele, satele par mai frumoase, multiculturale, verzi, munti etc in sud Craiova, Valcea, Tg Jiu totul pare gri, nu avem nimic interesant, nici copaci multi in orase, doar magazine.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Si legat de viata celor din centrul si nordul tarii depimde de unde privesti lucrurile.
Oricum viata e mai buna calitativ in Transilvania decat in Moldova si Oltenia.
In orasele ardelenesti sunt multe fabrici si companii straine care asigura locuri de munca si salariile sunt semnificativ mai bune decat in estul si sudul tarii.
Cel putin in fabricile din Brasov daca lucrezi in trei schimburi primesti intre 3000-4000 de lei pe luna.
Si in companiile de call center sau IT sunt salarii mari din cate am auzit de peste 3000 de lei.
Acum ti-am zis de partile bune, partea nasoala ar fi ca chiriile sunt destul de mari in orice oras din Ardeal(peste 250 euro).
Viata in orasele din centrul e mai frumoasa si sunt multe oportunitati, plus de asta nu te plictisești ca aceste orase sunt turistice si in timpul liber ai ce sa vezi si in oras dar si alte locuri din afara orasului.

1 răspuns:
| LordCristobal a răspuns:

Vorbind de zona centrala a tarii iti pot spune ce am vazut cat am umblat prin Sibiu, Brasov si Targu Mures, Alba Iulia si Cluj.
Orasele din zona centrala a tarii sunt foarte frumoase si sunt construite in stil vestic german si austro-ungar.Satele din Transilvania in mare parte au la baze case sasesti cu garduri mari in general sunt bine ingrijite si intretinute si spre deosebire de zona Olteniei orasele si satele sunt fie asezate langa paduri, pasuni sau la poalele muntilor.
Vorbind de zona de nord, nu am fost niciodata in Maramures dar am umblat mult in zona de nord-est a Romaniei, in judetele Iasi si Botosani.Ce pot sa iti de aceste doua judete, nu sunt neaparat judete urate cum auzi pe la televizor dar din cauza faptului ca nu se fac investitii zonele sunt moarte si multi oameni pleaca in cautarea unor locuri mai bune. Orasele in Botosani si Iasi arata cat de cat decent iar satele sunt asezate in zone deluroase si cu multe iazuri si balti.
Bine daca te-ai mai uitat la televizor sau pe internet zona Maramuresului si a Sucevei sunt in mare parte zone impadurite si muntoase cu multe biserici si manastiri si partii de schi in timpul iernii.