| Bog24 a întrebat:

De curand am scris o carte,si as vrea s-o public, dar nu stiu cum.Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Pentru astea ai nevoie de cunostine. Nu ma refer ca trebuie sa fi nu stiu ce geniu, adica trebuie sa cunosti lumea potrivita. De exemplu, aveam o prietena care si-a publicat cartea acum un an si ceva (avea 21 de ani atunci, a scris cartea cand avea 19/20 de ani). cunostea lumea prin faculta, a vorbit cu mai multi profesori si a lucrat cu ei. dupa cateva luni, si-a lansat cartea la biblioteca judeteana din oras. in cazul tau nu stiu ce sa zic. ai putea sa-ti deschizi un blog; daca te pricepi si scrii destul de des, poti castiga si ceva bani din blog, prin publicitate (cu toate ca e destul de greu si dureaza pana sa scoti bani din asa ceva)

| Nymeria a răspuns:

Hei si eu am aceeasi problema dar am gasit un raspuns http://www.feminis.ro/cariera/cum-se-publica-o-carte-338 aici iti spune cum, bafta. din curiozitate care e subiectul carti?

| Bog24 explică (pentru Nymeria):

O lume in care oamenii pot trimite/copia/elimina/adauga etc informatii, avand un dispozitiv implantat, cu ajutorul caruia se pot conecta la diferite aparate (la PC)..cu un cablu USB de exemplu..ideea e putin puerila, dar prietenii mei au ramas placut surprinsi de idee, si au si citit cartea (scrisa in word, trasa la imprimanta laughing ).ce zici, merge?

| Nymeria a răspuns (pentru Bog24):

Merge cum sa nu, pentru prieteni tai, dar despre publicare nici vorba, acum serios cine ar da bani sa citesca asa ceva?

| Bog24 explică (pentru Nymeria):

Pai,fara suparare, hunger games a devenit celebra datorita filmului..traim intr-o lume unde cititul decade usor usor..astfel,o carte ar putea fi citita intr-un numar mai mare datorita mediatizarii, cu ajutorul filmelor de exemplu, iar ideea asta (a ''cartii'' mele) eu zic ca merge.

| Pearl01 a răspuns:

Pai de obicei nu ai cum sa o publici singur, fara ajutor, asta clar. Trebuie sa mergi la o editura buna cu o copie a cartii, cei de acolo o vor citi si daca le vor place, te vor ajuta sa o publici. Cred ca vei semna un contract cu ei si restul vine cu sine. Insa trebuie sa fie foarte buna cartea. Inainte de a o duce la editura da-le prietenilor si celor din familie o copie sa o citeasca, vezi si tu pareri, poate trebuie sa schimbi ceva, fa un sondaj sa vezi ce le-a placut, ce nu le-a placut etc. Daca te duci la editura si vei refuzat, cere-le motivul, da sa-ti spuna clar care-i problema, daca e vreuna incearca s-o rezolvi si mergi la o alta editura. Trebuie sa ai rabdare. Oricum succes!

| bobik91 a răspuns:

Singura posibilitate ar fi sa mergi la o editura buna din judet sau din apropiere si sa vorbesti cu ei...o sa iti sara in ajutor imediat (pentru ca e vorba de banii clarlaughing) dar pentru a publica o carte iti trebuie foarte multi bani. adica nu chiar asa multi pentru una singura. dar daca vrei sa faci bani din vanzarea cartilor atunci ai nevoie de un buget destul de frumusel pentru a publica multe exemplare si a putea fi scoase la vanzare. si eu am inceput candva prin clasa a 9a sa scriu o carte am scris cam 60-70 de pagini pe pc in word si cu un virus urat s-au prapadit toate. profa de romana citise paginile inainte sa se duca pe apa si a fost uimita. si mi-a promis ca daca o sa termin cartea o sa o publice ea din banii dansei pentru ca nu a mai vazut atata imaginatie de la un copil de clasa a 9a. dar a fost in zadar. deci iti spun ca sa faci mai multe exemplare si sa le publici ca mai apoi sa fie scoase spre vanzare ai nevoie de dinnero. bft