| AlxAlex42 a întrebat:

Este adevărat că culoarea albastru este cea mai atrăgătoare dintre toate culorile?
Dacă da, de ce?
Dacă nu, care este cea mai atrăgătoare culoare?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Roșul e cea mai atrăgătoare culoare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că e relaxantă.

| Raven a răspuns:

Albastru, urmat de verde și roșu. Explicația ar fi că asociem culoarea doar cu lucruri/noțiuni plăcute: cerul, marea, blugii, afinele etc, spre deosebire de alte culori care pot fi asociate și cu lucruri neplăcute.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut; cred că da, pentru că cerul este albastru în vederea umană, la fel și apa. Cerul reprezintă într-ul fel posibilitățile infinite, iar apa reprezintă viața, cel puțin cum o cunoaștem noihappy. Nu cred însă că există vreo culoare mai prejos decât cealaltă. Toate au importanța lor. Sper totuși că ți-am fost de folos câț de cât.

| Issabelle6789 a răspuns:

Eu stiam ca cea mai atragatoare culoare pentru oameni ar fi rosu dar mie imi place albastru? Cred ca depinde de gusturile fiecaruia.