| Hehehahah a întrebat:

Salut. Mă poate ajuta cineva cu o informație? Am spray-uri de graffiti, am folosit câteva extrem de puțin doar ca sa văd cum sunt cap-urile. Însă, cum pot verifica câtă vopsea mai am in spray-uri? Sau cum pot verifica daca a ajuns la jumate sau daca a trecut de jumate? Probabil este asemănător ca la un spray obișnuit. Am ținut in mana un spray pe care nu l-am folosit deloc și în alta un spray pe care l-am folosit și diferența dintre ele e foarte mică.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

După gramaj. Cintaresti un tub plin, nefolosit, sau folosit doar un pic, și apoi pe celelalte. Diferența de greutate te - ar ajuta sa înțelegi chiar procentual cit mai e în fiecare tub. Poți fi foarte exact dacă cintaresti și un tub gol, și scazi greutatea lui din greutatea celorlalte, asa vei ști exact cantitatea de vopsea din tuburi. Desigur, se aplica la tuburi de aceeași mărime.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar prin comparare: prin greutate si scuturare.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Mai e exista și cintare... happy

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Tu porti cu tine tot timpul aparatura de masurare, de precizie (metru, subler, micrometru, cantar, termometru, cronometru, etc.)? big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Eu purtam cindva mai mereu o ruleta cu mine. happy
Nu trebuie sa poarte cintarul cu el, nici tuburile nu le poarta pe toate. Le poate cintari acasă. Nu stai sa le cintaresti în strada, cand te apuci sa faci o lucrare happy. Graffiti se face rapid, pana sa banui tu ce se întimpla, artistul a si plecat happy. E, din punct de vedere al artei, una din lucrările ce se realizează cel mai repede.
Și, dacă e sa simți la mina, trebuie sa fii lucrat mult cu tuburi de vopsea, ca să vezi diferența. Între unul plin și unul gol se mai simte, dar cand e vorba de jumătăți, nu îți prea dai seama. Eu am mai folosit vopsea la tub pe acasă, dar niciodată nu am știut cand e pe sfirsite.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Acasa, daca cere cantarul de bucatarie de la ma-sa, atunci este posibil sa fie cantarit cu... palma. big grin tongue

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

happy happy happy
Da, e și asta o chestie.
Dar se poate furișa el în bucuratarie, nu ii ia mai mult de 10 minute sa le cintareasca. Totul e sa descopere unde pune mama sa cintarul. happy

| 2420 a răspuns:

Se poate compara prin greutate

| alealealeee a răspuns:

Ti o bricheta aprinsa sub el vreo 10 min ca ar trebuie sa se faca ambalajul transparent de la caldura.