| ihacoswhy a întrebat:

Salut mi-am luat niste pensule bune si niste acuarele pe baza de ulei si mi-au mai zis si niste prieteni dar am vazut si eu ca nu se ia de pe pensula si cand pun in apa nu se extindesi ma gandeam daca sunt bune pentru panza sau daca nu cum pot sa le fac fara ulei ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Acuarelele sunt culori „ de apă", care au ca liant cleiuri ușoare gen gumă arabică iar culorile de ulei au ca liant uleiul de in == sau alte uleiuri sicative, care fac peliculă ==
Sunt culori diferite!

| Afrojeak a răspuns:

Se pot folosi doar cu ulei... si eu am avut teapa