| brunetzika_6738 a întrebat:

Salut prieteni. am de povestit o poveste dar nu stiu nimic despre titlul ei sau despre autor. as vrea sa o recitesc dar nu stiu cum sa o caut pe net. va rog ajutati-ma! daca stiti ceva despre ea sa imi spuneti. deci era cam asa: niste oameni fugeau de turci si au ajuns la un moment dat intr-o poiana. acolo era un cioban si turma sa. cainii ciobanului au sarit la unul din oameni si i-au sfasiat pantalonii si el avea o punga cu aur pe pulpa piciorului. omul s-a dus la cioban si i-a cerut ceva drept despagubire, iar ciobanul i-a spus ca ii va da o oaie. omul i-a spus ca vrea pielea lui sa o tabaceasca si l-a luat la bataie. au plecat mai departe si la un moment dat a venit ciobanul cu un turc si i-a taiat capul acelui om. atat imi amintesc din ea. vreau sa o povestesc mai cu amanunte dar v-am zis ca nu gasesc nicidecum numele povestii. imi trebuie urgent pentru ca maine trebuie sa o prezint. help me!

Răspuns Câştigător
| Cameliad01 a răspuns:

Incearca sa cauti pe google "povesti din popor" sau sinonime cu sintagma asta