| Sunflower1503 a întrebat:

Profesoara de canto a spus că eu nu transmit niciun sentiment când cânt. A spus că am voce buna, linia melodică e buna, dar doar cânt. Nu transmit nimic celui care mă ascultă. Mi a spus că eu trebuie sa simt ceea ce cânt, sa înțeleg versurile, să trăiesc muzica, dar nu știu cum. Totul vine din interior, dar eu simt că interiorul meu e înghețat și nu mai simt nimic. Simt că am nevoie de ceva că sa mă dezgheț. Eu simt doar când ascult muzica, nu pot transmite când cant eu.

Ce as putea face că sa transmit ceva prin muzică?

M a întrebat dacă am un vis, și siincer nu mai am. Am avut, dar mi am pierdut interesul, și nu vreau asta, vreau din nou să simt, sa transmit, sa am visuri.

16 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poate nu e pentru tine muzica.
Simți că te pasionează muzica sau simți că ai putea să faci altceva?

| Sunflower1503 explică (pentru Andreeush):

Nu mai simt nimic, nu știu ce mi s-a întâmplat, nu mai am visuri. Totul de când am început liceul și am sperat că voi avea mulți prieteni, dar nu a fost să fie. Și mai ales de când am iubit o persoana care nici nu mă băga în seamă, iar apoi râdea de mine.

| Mayar a răspuns:

Ai incercat sa asculti o melodie care iti da impresia ca transmite ceva, apoi sa incerci tu insati sa o canti, incercand sa transmiti ceva?
Nu cred ca esti 'stricata' si nu ai aceasta capacitate. Cred ca esti foarte serioasa in ceea ce faci si vrei ca totul sa fie perfect, iar cand trebuie sa transmiti ceva, nu poti din prima sa faci asta, trebuie prin exercitiu, poate si in fata unei oglinzi, etc.
Te felicit ca ai o voce minunata si reusesti sa iei si ore de canto.
As vrea sa iti spun sa nu mai fii atat de severa cu tine si sa exersezi o melodie in fata la oglinda sau cum iti vine tie mai bine, de cat mai multe ori, pana cand ai impresia ca te descurci cat de cat ok (de fapt te vei descurca bine).

MA gandesc, adica asta e strict opinia mea, nu fac generalizare, dar poate ca pentru a putea transmite ceva, ai nevoie de timp singura cu tine insati, sa te odihnesti, apoi sa ii permiti mintii si sufletului sa se cufunde in diferite stari si sa le asimileze. Adica nu e ca si cum ai putea pune o masca cu emotii, trebuie pregatire de dinainte - atmosfera, tu sa fi odihnita, sa nu ai nicio preocupare in minte, sa fii cu mintea limpede si abia apoi sa incerci sa intelegi sentimentele ce vor a fi transmise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa citesti versurile intai, cu mintea, ca sa stii si despre ce canti, sa simti ca esti in povestea aia. Nu sa citesti si sa canti de pe foaie ca robotul. Poate nu ti se potrivesc melodiile care te pun aia sa canti, cu ce simti tu acum. Canta melodii in care te regasesti la inceput, ca sa fie mai usor sa transmiti si emotie.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Trebuie sa te implici emotional
trebuie sa IUBESTI respectiva melodie
trebuie sa simti si sa te bucure fiecare cuvant pe care il canti si sa iti para bine ca poti sa il canti

nu poti face toate astea, atunci poate ca muzica nu e pentru tine si te-au fortat parintii sa faci canto (sau mai stiu eu ce al motiv) asa ca daca nu ai pasiune mai bine te lasi

eu de exemplu nu stiu sa cant (chiar m-am crucit cat de bata sunt cand am dat peste un karaoke din greseala, si melodii care imi placeau si le stiam bine am constatat ca nu pot sa le cant) dar unele melodii imi plac iar cateva imi plac cu adevarat, TOTUSI, ATENTIE ca si tu s-ar putea sa ai problema asta, incerc sa nu le ascult prea des, pentru ca ajung sa ma blazez de ele, moment in care devin tapet sonor, iar tu s-ar putea sa ai aceeasi problema, si anume ca ai repetat de atatea ori melodia ca nu te mai impresioneaza cu nimic, chiar daca, candva ti-a placut... iar la asta nu prea ai ce sa ii faci, mai ales ca nu poti invata sa canti o melodie fara sa o repeti de mai multe ori

| REMiXDJ a răspuns:

Trebuie sa simti si sa traiesti muzica ce o canti.Asta se numeste ca transmiti o vibratie, un feeling celui care asculta. Uite o melodie aici a unui olandez in top acum, ascult-o si o sa vezi interpretare, voce si sentiment la asta: https://www.youtube.com/watch?v=5JtCSDkKT80. Pentru cultura ta muzicala = Olandezii sunt top in muzica = sunt numarul 1 in europa si in lume, urmeza Germania si Italia, apoi Spania.America si Anglia cu muzica lor gen i love you baby sunt varaza in comparatie cu Olanda la muzica.Asculta, apoi cauta melodii si cu John De Bever.Auditie placuta iti doresc.

| NelsonM a răspuns:

Stiai ca, cu cantatul mori de foame?

| MariusNWM a răspuns (pentru NelsonM):

Crezi ca nu poti sa ai un loc de munca de unde sa castigi bine si sa faci muzica in timpul liber?

| NelsonM a răspuns (pentru MariusNWM):

Nu

| MariusNWM a răspuns:

A spus ceea ce trebuia sa auzi! Trebuie sa simti ce vorbesti, sa transmiti un mesaj prin versurile tale.

| AdeA1991 a răspuns:

Ce iti trebuie tie este o pauza. Sa iti amintesti de ce ai inceput canto in prima faza.
A fost dorinta ta, a parintilor, un moft...
O data ce gasesti raspunsul la intrebarea "De ce cant?" O sa vezi ca lucrurile se vor schimba.
Eu de exemplu am o voce cat se poate de normala, dar cant pentru ca ma energizeaza, ma face sa ma simt libera.
Tu, de ce canti?

| Sunflower1503 explică (pentru AdeA1991):

Am început să cânt de 10 ani. Siincer, cred că mi am dorit. Ideea e că eu nu mă simt liberă și deschisa când cant, am observat că mă simt liberă când dansez, deși nu am mers niciodată la dansuri.

| AdeA1991 a răspuns (pentru Sunflower1503):

Poate pentru tine muzica se manifesta mai bine prin dans si asta e calea prin care simti si transmiti mai usor.
Incearca sa le combini pe cat posibil?

| karmaitsabitch a răspuns:

Poate tu doar nu cunoști sentimentele care sunt prezentate în melodii și deci, nu ai cum să le transmiți.
Poate fi vorba de vârstă sau poate pur și simplu nu ești făcut să simți. Sau simți foarte greu anumite chestii.
Dar totuși cred că poți să păcălești "spectatorii" cu anumite gesturi, expresii faciale. Trebuie doar să exersezi. E ok, nu e nimic în neregulă cu tine, fiecare e diferit și unic și până la urmă majoritatea chestiilor se învață.

| Sunflower1503 explică (pentru karmaitsabitch):

E adevărat, trebuie să cânt melodii despre iubire și relație și eu nu am avut niciodată una și nu știu cum te simți când ai.

| karmaitsabitch a răspuns:

Nu știu cine te-a mințit că olandezii sunt cei mai buni la muzică. Tot ce fac ei în materie de muzică e cam de umplutură. Dar mă rog, gusturile nu se discută. No offense.