| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a VII-a și as vrea sa citesc niște cărți care sa ma ajute la evaluarea din clasa a VIII-a.Ce cărți îmi recomandați?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai citii prostiile zise mai jos, pentru clasa a 8-a iti trebuie doar Baltagul ca roman.
Ce studiati in rest sunt opere sau poezi scurte pe care le citesti de pe-o zi pe alta.
Totusi, eu recomand sa citesti mai incolo Baltagul, la vara spre inceputul scolii, ca sa-l ai mai proaspat in minte.
Pana atunci, bucura-te de timpul liber pe care-l mai ai ai si citeste si altceva, ce vrei tu si-ti face placere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baltagul

| Ionut621 a răspuns:

Eu stiu ca la Capacitate nu trebuie sa mai inveti pe de rost rezumate, argumentari sau cine mai stie ce. La Lb. Romana trebuie sa inveti structura: Cum se argumenteaza un text ca apartine genului liric, epic.
Crede-ma daca te uiti pe subiectele de anul trecut la Romana nici nu iti mai bati capul sa inveti, eu le-am facut in vara(acum sunt clasa a VIII-a)...

| addya a răspuns:

O sa iti prinda bine sa citesti Baltagul, Moara cu noroc, Enigma Otiliei, Padurea Spanzuratilor, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Morometii, Harap Alb

| macheamamrsM a răspuns:

Moara cu noroc