| Anonim0030 a întrebat:

Salut,sunt pasionat de desen de obicei desenez cu creionul si evit pictura vreau sa achizitionez markere pentru a desena cu ele.Imi puteti recomanda ceva calitativ?

2 răspunsuri:
| Anjaa a răspuns:

Cele mai calitative markere pentru profesionisti sunt "Copic markers" acestea dispun de 2 capete, unul tip pensulă iar celălalt creion. Găsești o gramada de pareri despre aceste markere pe Youtube, vei vedea ca sunt folosite in toata lumea.
O varianta mai ieftina (pentru ca cele de la Copic sunt destul de scumpe) sunt markerele Ohuhu. Au cam aceleasi facilitati, chiar si designul asemănător, o diferenta ar fi culoarea, care este mai saturată decat la Copic. Din nou, si despre acestea găsești o tonă de videoclipuri si pareri. Trebuie doar sa cauti.

Dacă nu vrei markere profesionale, ai putea sa începi cu cele ce se gasesc frecvent in Romania, adică markerele de la Faber Castell. Desigur si pretul este mai accesibil la acestea.

Iti doresc mult succes!

| Anonim0030 explică (pentru Anjaa):

Ce parere ai despre makere chameleon?