| buturucici a întrebat:

am gasit in pod la tara o care care ii apartinea stra stra bunicului meu autorul este dimitrie bolintineanu iar titlul carti este Elena si este semnata de foarte multe ori de diferite persoane cred ca este chiar cartea unicat despre care am citit pe google ma poate ajuta cineva? P.S cartea este foarte veche de prin 1862 si sunt cateva declarati de la fosti proprietari probabil (DAU FUNDA)

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Orice tiparitura veche este valoroasa. O poti arata unui anticar sau cuiva de la un muzeu pentru evaluare si eventual, reconditionare.

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Şi fă ce a zis Kali. Poate valora ceva. Ar fi ajutat să spui şi cine a semnat cartea aia. Poate-s şi cunoscuţi.

| anonimg a răspuns (pentru Gizăz):

Aha, deci sa inteleg ca o carte veche este pretioasa, nu-i asa? Si cu cat este mai veche, cu ata este mai valoroasa, nu? Daca este asa, atunci de ce nu pretuiesti si Biblia care este mai veche decat orice carte existenta? Pentru ca ea iti mustra pacatele, si ca-ti cere sa renunti la batjocura si la viata ta usuratica, nu-i asa? Dar iti spun ca nu vei cunoaste pacea decat atunci cand vei trece pe la cruce.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Gizăz):

Anonimg te-a citit imediat si ti-a dat motivul pentru care nu citesti Biblia. Pun pariu ca viata ta a capat sens acum. laughing
Oricum ar fi, pe langa raspunsul cu adevarat... luminat al lui Anonimg, nu imi vine sa cred ca mai exista persoane care nu fac diferenta intre vechimea unui volum (care ofera valoare unei carti) si..in fine, vechimea informatiei.
Ce as mai avea de adaugat, daca nu ai vreun anticar sau muzeu, intial cred ca poti incerca si la o biblioteca. Chiar s-ar putea sa gasesti acolo persoane care sa cunoasca anticari si care sa te indrume. Sfatul meu ar fi sa consulti mai multi, nu numai unul.

| Gizăz a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu a înţeles absolut deloc de ce m-am luat de el. Dacă aş putea, i-aş trimite p-ăştia în Evul Mediu. N-au ce căuta în secolul XXI. Altfel de troglodiţi devin periculoşi dacă-s lăsaţi să-şi împrăştie prostia online. Oricum, mi-aduce aminte de nişte versuri.

"Jimmy Reptile and all his friends
Say they gonna be with you at the end
Burning records, burning books
Holy soldiers Nazi looks
Crocodile smiles just wait a while
Till the TV Queen gets her make up clean
I've lived in filth I've lived in sin
And I still smell cleaner than the si*t you're in"

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Gizăz):

Nici nu ma asteptam sa inteleaga, numai dupa raspunsul pe care l-a dat se vede ca nici intrebarea nu a inteles-o.
Insa mie nu imi vine sa cred ca exista altfel de oameni atat de incuiati, nici macar nu stiu cum sa ii numesc. Eu, personal, le-as deschide cutia craniana si pentru a vedea ce tip de conexiuni fac creierele lor. Mi se pare interesanta logica lor, intr-un mod defectuos, dar interesanta. Chiar nu pot intelege cum percep realitatea creierele lor. Probabil ca dupa, intr-adevar i-as trimite in Evul Mediu.
In alta ordine de idei, sperand ca nu am speriat pe nimeni (nu intentionez sa deschid cutia craniana a nimanui), bune versurile. happy

| minrest a răspuns (pentru Gizăz):

Tare poezia, mi-am scris-o. Multumesc.

| minrest a răspuns (pentru Gizăz):

''Holly Smoke'' de Iron Maiden. Tocmai mi-am pus-o, tare bucata.

| anonimg a răspuns:

Daca era Biblia, intr-adevar ar fi fost o comoara deosebita; dar este o carte care nu hraneste sufletul, si nu este o carte sa implineasca vreo nevoie a mintii sau a inimii.
Este o carte tragica, care nu aduce vreo speranta sau vreo nadejde in inima omului. Daca exista vreo invatatura in cartea aceea, atunci aceea este ca sa nu ne grabim sa intram in relatii in care nu ne potrivim.
Este adevarat ca este o mostenire de familie; dar nu este o carte care iti poate fi de folos.

| Gizăz a răspuns (pentru anonimg):

Eu nu ştiu dacă tu trollezi sau eşti chiar în halul ăsta de retardat! laughing)

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Obscurantistule! Din cauza ta oamenii ne considera pe toti crestinii niste bigoti, asa ca nu citesc Cuvantul sa capete puterea lui Dumnezeu pentru mantuire. Bigotule, pocaieste-te de obscurantism ca nu te vad bine, mai bine zis nu te vad deloc unde trebuie. Domnul cu tine.

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Este ca si cum ai spune ca 'Alba ca zapada si cei sapte pitici' este mai importanta ca Biblia. In mintea celor mai multi cred ca asa este.
Nu vin cu argumente Biblice in fata carora nici Satana cu legiunile lui de ingeri nu poate sta - deci cu cat mai mult omul muritor nu poate sta-, ci vin cu ceva care poate fi mai usor de inteles. Daca nu vom invata sa facem din Scripturi apararea si temelia noastra, vom fi cu siguranta spulberati, clatinati de orice vant de invatatura incoace si incolo. Doar Biblia ne ofera stabilitate si echilibru. Caci daca omul nu-si intemeiaza convingerile pe Biblie, atunci pe ce altceva? Pe credinta lui proprie? Pe "Alba ca zapada"? Acestea nu vor sta in picioare atunci cand Dumnezeu va aduce judecatile Lui la indeplinire. In ziua necazului si a nenorocirii -atunci cand Dumnezeu va pune la incercare pe fiecare om-, mi-e teama ca toata cultura si inteligenta omului in care a investit o viata intreaga, va arde ca miristea, si lucrarea lui nu va ramane in picioare. In ziua stramtorarii, cine va striga la Alba ca zapada dupa ajutor?

"Temelia tuturor studiilor. - Cuvântul lui Dumnezeu trebuie să constituie temelia tuturor studiilor, iar cuvintele revelaţiei, cercetate cu atenţie, stimulează şi fortifică atât intelectul, cât şi inima. Pentru a înţelege descoperirea voinţei lui Dumnezeu pentru noi, este necesară o cultivare a intelectului. Aceasta nu poate fi neglijată de nici unul dintre aceia care se consideră ascultători ai poruncilor lui Dumnezeu. Capacităţile minţii nu ne-au fost dăruite de Dumnezeu pentru a fi dedicate unor îndeletniciri ieftine şi frivole."
"Ce anume inspiră mintea. - În Cuvântul lui Dumnezeu se găsesc subiecte destinate celor mai profunde cugetări şi temele celor mai înalte aspiraţii. Prin intermediul acestui Cuvânt, noi putem păstra legătura cu patriarhii şi profeţii şi putem asculta mesajul adresat omului din partea Celui Etern. În Cuvântul Său, putem admira Maiestatea Cerului umilindu-Se, pentru a deveni răscumpărarea şi siguranţa noastră, pentru a veni în ajutorul celui neputincios în lupta cu puterile întunericului şi pentru a câştiga biruinţa în locul nostru. Contemplarea plină de reverenţă a unor asemenea teme ne va sensibiliza, ne va sfinţi şi ne va înnobila inima, oferind putere şi vitalitate minţii."
"Dezvăluirea sensului existenţei. - Ceea ce ne determină să preţuim Biblia, mai presus de orice alte considerente, este faptul că în ea este revelată voinţa lui Dumnezeu pentru oameni. Ea ne dezvăluie atât obiectivul creării noastre, cât şi mijloacele prin intermediul cărora poate fi împlinit sensul existenţei. Biblia ne oferă înţelepciunea prin care putem face viaţa prezentă mai bună şi ne învaţă cum să intrăm în posesia vieţii veşnice. Nici o altă carte nu poate răspunde întrebărilor minţii şi nu poate satisface căutările inimii. Prin dobândirea unei cunoaşteri a Cuvântului lui Dumnezeu şi prin respectarea principiilor conţinute de acesta, oamenii se pot ridica din cele mai mari adâncimi ale degradării, devenind în felul acesta copii ai lui Dumnezeu şi împreună slujitori cu îngerii fără păcat."
"Biblia este fără rival. - Din punct de vedere al influenţei educative, Biblia este fără rival. Nici un alt domeniu de cercetare nu conferă capacităţilor minţii o vigoare care să poată fi comparată cu puterea intelectuală generată în efortul de a surprinde şi de a pătrunde adevărurile uimitoare ale revelaţiei divine. Mintea are însuşirea de a se adapta treptat la subiectele cu care i se îngăduie să se ocupe. Dacă este preocupată numai de lucruri banale şi ignoră sau evită subiectele mari şi înălţătoare, ea va ajunge pipernicită şi slabă. Dacă niciodată nu i se cere să lupte pentru înţelegerea problemelor dificile şi dacă nu este angajată în mod stăruitor în asimilarea adevărurilor majore, după o perioadă de timp, mintea îşi va pierde aproape total orice capacitate de a se dezvolta."
Sursa: "Minte caracter si personalitate".

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Eu stiu ca Dumnezeu s-a revelat in Biblie, dar ce spui tu e ca alte carti sunt inutile. Cartile Biblice vorbesc despre epoci si culturi indepartate, fara sa intelegi acele epoci si culturi Biblia e neinteligibila. Din postarea mea se intelege clar ca eu cred in Dumnezeu asa cum s-a revelat in Biblie, asa ca nu esti la obiect cand imi explici importanta Bibliei. Imi citezi cartea lui Ellen White fara sa dai autorul, probabil tu crezi ca exista vreo mie de carti pe lume si se recunosc dupa titlu. ''Minte, caracter si personalitate'' nu este in Biblie, de ce ai citit-o? Iti fac o propunere, vorbeste cu pastorul tau despre cartile care nu sunt in Biblie, nu sunt scrise de Ellen White, nu sunt despre un trai sanatos si nu sunt motivationale. Nu pot sa cred ca si dansul este obscurantist. Vale con Dios.

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Hei! Am citit si alte carti in afara de Biblie si cele ale lui Ellen White. (Am citit cartile ei pentru ca acestea ma conduc la Biblie). De asemeni este important ca sa ne cunoastem istoria, geografia si biologia; de asemenea si matematica dezvolta mintea, s.a.m.d. Dar tu te abati de la subiect, deoarece subiectul acestui topic se refera strict la cartile istorice; unde cartile de istorie sunt puse mai presus de Biblie. Frumos te abati tu de la subiect. Biblia este cartea cartilor. Conducatori de stat au facut din ea cartea de capatai. Si cei mai defavorizati oameni vor gasi in ea putere si tarie.