| alzx17 a întrebat:

Salut TPU! Am gasit o moneda din 1978 pe care scrie Republica Socialista Romania sau ceva de genul.Este o moneda de 5 lei dar este intr-o stare nefavorabila.Stiti cat ar putea valora?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O poți pune într-o stare favorabilă. Dar fiind o monedă dintr-o perioadă relativ recentă, nu are valoare singură. Dacă face parte dintr-o colecție de monede a întregii perioade la 1900 până acum, de exemplu, dă valoare acelei colecții. Astfel ar putea fi interesantă pentru un colecționar, numismat sau unul din altă țară, dar valoarea ei este este infimă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O ceapă degerata atit valoreaza, nu te gîndii ca ai o comoară.

| varcopisicul a răspuns:

Ceee WHOAA, n-am idee dar poți mergi la un muzeu cu ea și să îmtrebi, dar uau prin câte mâini a trecut moneda aia.