| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare putin mai complicata,despre o carte a unui autor roman pe care nu mi-l mai amintesc si nici titlul cartii,dar stiu foarte bine continulul cartii,in cateva cuvinte ar fi cam asa:o tanara de profesie designer de interioare(locuinte)se indragosteste de un tip (aviator),care o solicita sa-i decoreze apartamentul se iubesc,dar nu raman impreuna(citate din carte:"cine iubeste aici")se despart,iar el la finalul cartii moare intr-un accident de avion,ramane doar jurnalul lui,care-i parvine printr-un prieten comun, aici gasind explicatia despartirii.Nu mai am cartea, as vra sa stiu cum se numeste atat cartea cat si autorul.Actiunea romanulul se petrece cam pe la jumatatea secolului trecut.Cam atat ar fi, multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Ba chiar asta e cartea. Eroina este doamna T., iar tanarul este Fred Vasiliu, baiat de bani gata, care mai si pilota avionul, de placere. Cauta cartea si citeste-o si ai sa vezi ca asta e.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! E "Patul lui Procust" de Camil Petrescu.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://zinnaida.ro/ Sper să-ți placă!

| florizzz a răspuns:

Ea se intalneste cu prietenul lor in tren? Ca imi suna cunoscut scenariul.

| florizzz a răspuns:

La prietenul lor comun ma refeream.

| florizzz a răspuns:

Merci pentru indrumare. am vrut doar sa fiu de ajutor nu-mi mai aduc aminte numele cartii chiar ti-as multumi pentru cultura mea daca mi-ai spune numele cartii pe care o citeai. Daca te-am deranjat cu ceva imi cer scuze

| mark530 a răspuns:

Deja ai raspunsuri, unul e castigator eu de ce sa mai raspund