| zeuspebepeee a întrebat:

Am undeva la 90-100 absente, am mai motivat din ele, dar nu pe toate si ma intrebam daca poti ramane repetent datorita absentelor, din cate am inteles iti scade media la purtare undeva la 10 absente, dar nu sunt sigur, poti sa fii repetent/exmatriculat doar pentru niste absente? Chiar daca eu am mediile incheiate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate ramane repetent din cauza absentelor nemotivate, la fiecare 10 absente se scade media semestriala la purtare cu 1 punct si daca ai media anuala la purtare sub 6 ramai repetent.
De asemenea poti fi si exmatriculat din cauza absentelor dar exmatricularea se aplica doar incepand cu cl. a XI-a.

3 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

De scazut iti poate scadea nota la purtare. Asta se decide in consiliu. Poate daca ai note bunicele o sa ti o scada undeva pe la 9. Dar daca ai mediile incheiate, nu vad motive de ingrijorare.

| SporeBox a răspuns:

Poti sa ai media scazuta la purtare cu 1 punct la 10 absente. Daca ai media la purtare 6 ramai repetent indiferent de note

| zeuspebepeee explică:

Sunt la liceu am uitat sa mentionez.