| Robert17x a întrebat:

As avea 2 intrebari.Pot afla un cod iban de acasa fara sa ma duc la banca? Am gasit un site, transferwise.com,scria ca imi trebuie codul bancii (sunt la BCR), acesta e RNCB si codul de la card si dupa imi calcula codul iban.E corect acel site? Si a doua intrebare e, poate tatal meu care lucreaza in strainatate sa-mi trimita bani pe cardul meu de alocatii?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti afla ibanul daca ai internet banking

| laSoledad a răspuns:

Poti afla foarte simplu codul tau iban ducandu-te la banca si cerand un extras de cont. Este o hartie unde iti apar datele contului tau, inclusiv iban-ul, si ce incasari si plati ai facut in contul respectiv. Daca vrei sa iti instalezi aplicatia de internet banking George, tot la banca trebuie sa te duci.

| Robert17x explică (pentru laSoledad):

Am inteles, dar poate tatal meu sa-mi trimita bani pe cardul meu de alocatii?

| laSoledad a răspuns (pentru Robert17x):

Poate sa-ti trimita. Dar tot trebuie sa te duci la banca ca sa afli ibanul contului tau. Apoi ii trimiti tatalui tau ibanul si se va ocupa el sa iti trimita banii in cont.

| ruddy a răspuns:

Daca ai aplicatia de la banca respectiva, poti vedea acolo codul.

| DIDIDEA a răspuns:

Https://play.google.com/......ps/details Prin acesta transferi banii foarte rapid direct de acasa. Te duci la banca de unde iti apartine cardul dupa nume si le ceri IBAN-ul tau dupa ce le dai cardul si buletinul sa le verifice. Iar ei trebuie sa iti dea pe loc fisa cu IBAN-ul tau de la card. Este foarte usor. Eu am zis doar datele mele din buletin si mi le-au trimis prin email.