| Juper a întrebat:

Salut,TPU! Care este mai bun Nikon sau Canon vreau sa ma apuc de fotografiat! Bugetul ar fi de 2000 lei! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Nene, incepi sa furi curent.
Niciodata cadrele nu vor fi la fel nici cu acelasi aparat si lentile diferite d-apoi cu aparate diferite.
Dar de aici si pana la a spune ca Nikon e net superior Canon e cale lunga. Nu, e doar chestie de gust. Multi fotografi prefera culorile Canon, altii prefera Nikon.
Ce-i asa de greu de inteles? Am priceput ca sunteti fan Nikon dar nu mai faceti acirmatii savante fara o baza stiintifica in spate.
Va rog sa aduceti in sprijinul celor afirmate articole de specialitate si mai discutam. In rest e chestie de preferinta personala.
End of story. Eu ma retrag din polemica.
Pentru mine ambele sunt la fel de bune atata timp cat fotograful este bun si la fel de praf cand pune mana cine nu trebuie pe ele.
O seara buna!

18 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nikon mi se pare net superior Canon

| dfeel a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

As fi curios pe ce se fondeaza afirmatia asta cu "net superior"...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dfeel):

La Canon sunt necesare "corectii de contrast". ghinion de nesansa pentru ei. asta doar daca vrei poze identic naturale cu ce percepe un ochi avizat

| dfeel a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, nu pot sa spun ca sunt de acord si te asigur ca nu exista niciun studiu avizat care sa sustina ca senzorii Canon necesita "corectii de contrast" (orice o fi insemnand asta). Nikon foloseste senzori Sony care ofera intr-adevar culori putin mai calde. Canon are culori mai neutre dar asta pentru unii este un plus.
Disputa Canon vs. Nikon este oricum interminabila dar te asigur ca niciunul nu este "net superior". Daca ar fi asa nu ar mai folosi niciun fotograf avizat Canon. Si crede-ma ca sunt multi fotografi celebri care il folosesc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dfeel):

Ai lucrat cu cele doua marci? ai lasat fotografiile "curate" si nerelucrate? OK!

| dfeel a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am lucrat cu ambele, mai mult cu Canon ce-i drept.
Eu nu spun ca unul e mai bun ca altul ci doar ca din ceea ce am citit si am vazut in ultimii vreo 15 ani de cand fotografiez pe digital nimeni nu s-a aventurat sa spuna ca Nikon e net superior Canon.
Dar probabil ca aveti o experienta care permite astfel de afirmatii...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dfeel):

Daca nu sesizezi diferentele la cadre identice facute in aceleasi conditii si cu aceleasi setari : te sfatuiesc sa mergi la un consult oftalmologic. este un sfat, nu te condamn pentru deficientele selectarii culorilor de catre ochii proprii si personali cu care te-a inzestrat mama natura.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dfeel):

De cate ori ai fost la oftalmolog sa fii testat cu "paletarul de culoare"? Normal ca cei de la Canon au partea electronica mai buna. Componentele optice... :'( erau de toata jena si la aparatele cu pelicula de celuloid. N-am cu cine.

| Juper explică (pentru dfeel):

Multumesc

| Juper explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Juper):

Cu multa placere.
succes si multa bafta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dfeel):

Tu esti constient de ce afirmi, fata de afirmatiile mele?( " cu acelasi aparat si lentile diferite d-apoi cu aparate diferite. " "

| dfeel a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La revedere! Devii plictisitor...lasa-ma dom'le in pace ca ti-am mai spus ca furi curent.
Dupa capul tau 30% din fotografii consacrati is idioti ca folosesc Canon sau nu au avut norocul sa te intalneasca ca sa ii luminezi. Sorin Onisor e prost, Ozolin Dusa e varza, Bogdan Sandulescu terminat. Clar, noroc ca ai descoperit tu reteta succesului.
Pana nu vii cu articole de specialitate, teste de laborator, etc. in sprijinul afirmatiilor facute nu avem ce discuta.
Topic closed!

| Juper explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc.

| Juper explică (pentru dfeel):

Ho ma gata! Multumesc pentru sfaturi

| dfeel a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nene, incepi sa furi curent.
Niciodata cadrele nu vor fi la fel nici cu acelasi aparat si lentile diferite d-apoi cu aparate diferite.
Dar de aici si pana la a spune ca Nikon e net superior Canon e cale lunga. Nu, e doar chestie de gust. Multi fotografi prefera culorile Canon, altii prefera Nikon.
Ce-i asa de greu de inteles? Am priceput ca sunteti fan Nikon dar nu mai faceti acirmatii savante fara o baza stiintifica in spate.
Va rog sa aduceti in sprijinul celor afirmate articole de specialitate si mai discutam. In rest e chestie de preferinta personala.
End of story. Eu ma retrag din polemica.
Pentru mine ambele sunt la fel de bune atata timp cat fotograful este bun si la fel de praf cand pune mana cine nu trebuie pe ele.
O seara buna!

| dfeel a răspuns:

Niciunul nu e mai bun decat celalat. Depinde doar de fotograf sa invete si sa faca fotografii de calitate.
Restul e can-can.
La 2000 de RON poti sa iei un 700D de la Canon sau ceva mai bun SH.
Ce gen vrei sa abordezi?

| PPVali a răspuns:

Ambele marci sunt la fel de bune. Nikon mi se pare ca ofera ceva mai mult de aceeasi bani, fata de Canon insa eu am folosit doar Canon pana acum si am fost multumit.
Daca stii ce faci poti face poze bune si cu un DSLR entry-level (oricare ar fi marca lui).

| Juper explică (pentru PPVali):

Multumesc frumos!