| xPiersicuta a întrebat:

Cum as putea sa desenez din ce in ce mai frumos si mai artistic, eu tot exersez dar desenez de fiecare data la fel. Cine imi da cele mai bune sfaturi ii dau FUNDA!

happy Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MoonLight a răspuns:

Pe internet gasesti o multime de ghiduri pentru a invata sa desenezi. Trebuie doar sa deschizi pagina de google si sa scrii ceea ce iti doresti sa cauti. De exemplu cauta "desene in creion" si sa vezi cate o sa gasesti happy.

4 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Sunt de acord cu MoonLight, cauta pe google, dar eu am so o carte in format pdf cu desenul in creion, dar e in engleza si tutoriale video cu asa ceva, tot in engleza

| Lisadream a răspuns:

Mai intai cred ca ar fi bine sa desenezi in creion. Cauta imagini cu desene in creion cat mai mari si incearca sa te uiti la ele si sa le copiezi. Urmareste proportiile, unghiurile, umbrele, liniile cum sunt trasate. sunt mai multe tipuri de creioane 2B, 4 B, 6B care au mina moale si te pot ajuta. dupa ce termini compara-le si vezi ce difera intre cele 2 desene. Trebuie sa ai multa rabdare si sa exersezi mult. Detaliile fac ca un desen sa fie bun. spor la desenat!

| mihdenis a răspuns:

Mai intai incepi sa desenezi cu creionul imaginea cum o vezi, apoi te uiti foarte atent pentru a vedea luminile si umbrele, dupa ceia le desenezi si acestea iar apoi poti sa imbunatatesti imagine cu vopsea de acuarele, carioci, creioane colorate si tot felul de materiale.De preferat ar fi sa exersezi liniile curbe, liniile drepte si altele pana reusesti sa le faci frumos.

| doragrey a răspuns:

Cauta ghidul practic ``Desenul`` - de Rose-Marie de Premont. Mie mi s-a parut foarte bun.