| alinutza77 a întrebat:

Cum imi pregatesc panza pentru pictura in ulei?

Răspuns Câştigător
| MitroAlex94 a răspuns:

In primul rand, panza trebuie intinsa bine astfel incat sa fie destul de tare. Dupa aceea se aplica un strat subtire de aracet care sa acopere cat de cat golurile texturii materialului. Dupa ce se usuca te poti apuca de pictat.

4 răspunsuri:
| diasasak a răspuns:

In primul rand se intinde bine panza pe sasiu, se trateaza cu un strat de clei si mai multe straturi de grund(clei+oxid de zn+apa) care se dilueaza de fiecare data, progresiv, apoi in ultimul strat de grund se adauga cateva picaturi de ulei de in pentru a nu face panza prea absorbanta si se trateaza astfel. De fiecare data lasata sa se usuce foarte bine.

| ionukutza1 a răspuns:

Pai se intinde bine panza dupa care va trebui sa dai 2-3 straturi de aracet combinat cu oxid de titan.

| Elena_Cristina_1979 a răspuns:

Trebuie sa o intinzi bine apoi pui pe ez aracet.