| AlexDamacus a întrebat:

Imi dati niste sfaturi pentru a invata sa desenez portrete?

Răspuns Câştigător
| mileycyruss522 a răspuns:

Fraza asta e gresita din toate punctele de vedere! 'a invata' prin aceste cuvinte iti dai seama ca nu ai talent. un om care e talentat la desen ar spune "imi da cineva niste sfaturi pentru desenatul portretelor?"cam asa se exprima un artist cand e vorba de a EXERSA. in ceea ce priveste sfaturi... difera de la om la om. De ex: unul tine creionul intr-o anumita pozitie sau foloseste mina de o marca si marime anume. Pentru a ajunge la portrete trebuie sa exersezi lucruri usoare! sa o iei pas cu pas. pe moment i-ati un creion 2B ( e special pentru incepatori-adica au o mina potrivita ca marime si sunt usor de sters), un bloc de desen, o radiera care sterge bine si lasa-ti mana sa dea viata la cateva desene. Cu timpul vor fi din ce in ce mai complicate, poate mai inervante din punct de vedere al timpului... tu gandeste-te in felul urmator: Leonado DaVinci a pictat-o pe Monalisa intr-o zi?!
Eu nu prea cred. Pentru a ajunge la un asemena rezultat a stricat sute de panze, zeci de pensoane si vopsele si cine stie ce a mai folosit! Talentul e in fiecare dar noi nu il lasam sa iasa la iveala

3 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Totul constă în primul rând în talent. Dacă nu ai talent, nu le faci cu suflet și le faci doar pentru a le lăuda e egal cu zero.
Părerea mea.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Intra mai intai pe site-ul desenatori.ro si acolo ai din ce sa inveti happy

| drake a răspuns:

...frate iti zic sincer.nu stiu sigur dar presupun ca iti trebuie talent.dar am un exemplu foarte bun care mi-a zis profa mea de arta deci mi-a aratat un desen cu un schelet asa desenat fain...FFF FAIN de o fata.si o zis ca fata aia nu stia nimica nu avea talent si credea ca no sa reuseasca niciodata.da profa o zis ca ea o ascultat la orele de desen cum se face si chiar so concentrat sa invete.deci daca esti pasionat si inveti atunci sti cum sa faci.deci. uita-te mai intai la tutoriale si o sa inveti. daca frei sa`mi vezi profilu meu.da am numai 2 poze de *** am sa pun mai multe uita-te aici am una cu linkin parca .www.pdrake1.deviantart.com