| PunisheR01 a întrebat:

Imi tot pune teme grele la desen si 50% din timpul petrecut sa fac un desen imi ia sa pictez spatiul plastic dupa ce am pictat niste oameni sau case etc...

Intrebare: Daca fac pur si simplu un spatiu plastic [ de ex. verde ] si il las cateva zile sa se usuce, daca dau cu pensula se strica ceva? Adica se vede culoarea data pe spatiul plastic sau se imbina cu, culoarea de pe pensula sau alte chestii, trestii??

Fundita!

Răspuns Câştigător
| CristianGabriel98 a răspuns:

Daca sunt acuarele Tempera nu se vor imbina. Dar cand vrei sa colorezi foaia sa nu dai cu foarte multa apa si o lasi o zi, doua sa se usuce. Daca vrei poti incerca sa iei o bucatica mica de burete, o inmoi in cerneala si dai pe toata plansa pana se face albastra. Dupa ce se usuca poti da cu picul ca sa faci desene si forme pe foaie.

5 răspunsuri:
| diasasak a răspuns:

Daca faci fondul o culoare si incepi pe urma compozitia n-or sa se amestece, daca pictezi pe uscat, pe urma poti reveni si cu alte culori in fond, de exemplu blicuri de lumina, care sa nu fie atat de uniforme ca fondul si care sa deschida ansamblul.

| Sidock a răspuns:

Adevarul e ca se amesteca daca le dai asa una dupa alta dar daca le lasi sa se usuce nu ti se intampla. oricum fa incercari aparte, nu trebuie direct pe tema sa vezi, depinde si de culori si produsele care le folosesti big grin.

| Ani_Ani_1992 a răspuns:

Poti picta si asa, dar ai grija, nu folosi foarte multa apa, pune mai multa vopsea! Daca pui mai mult apa decat culoare o sa se combine cele 2 culori si o sa iasa urat. Sper ca te-am ajutat