| MarYus_LuPu_1999 a întrebat:

Salut TPU! Știe cineva cum aș putea sa învăț sa desenez de la 0?

Răspuns Câştigător
| Nimeni666666 a răspuns:

Pinterest e perfect. Incearca sa nu te comlici prea mult cu detaliile la inceput. Si iti recomamd sa inveti sa hasurezi sau acele degradeuri(parca asa se cheama cand trece dintr-o nuanta in alta) si nu te apuca de colorat, la inceput invata sa stapanesti bine creionul. Acuma depinde ce vrei sa desenezi, eu spre expl pot desena doar persoane. Incearca sa faci exercitii cu creionul, sa inveti cum sa tii creionul in mana in functie de ce desenezi, sa te incadrezi in foaie, simetria. De exemplu daca vrei sa desenezi doi ochi, deseneaza-i pe amandoi deodata, nepunand multa presiune pe cheion. Cand simti ca au iesit la fel ingroasa liniile si restul. Poti incepe de la zero in multe moduri. Te-as ajuta mai mult daca mi-ai spune ce vrei sa desenezi si pe ce stil vrei sa te axezi

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Youtube si Pinterest sunt pline de tutoriale.

| unvecin a răspuns:

Cartea Fun with a pencil - Andrew Loomis
YouTube: Sycra, Ross Draws
Instagram: art.fortress - și de acolo te abonezi la artiștii care-ți plac

Aș zice să începi un proiect la care să lucrezi. Și să înveți lucrând. Poți face cărți de colorat, cărți ilustrate pentru copii, un blog etc.

Succes!

Dacă vrei să povestim - îmi place să țin legătura cu desenatori: unvecin@protonmail.com

| unvecin a răspuns:

Și dacă preferi resurse în română: http://alegsadesenez.com/ (site-ul și canalul YouTube)

| theforceofgood a răspuns:

De pe tutoriale de pe youtoube, cărți de desen.

| theforceofgood a răspuns:

Fi autoritar cu el ia-l tare, dă-i o cartoafă dacă nu ascultă, nu-l lasă să te ia peste picior, devin-o seful lui. Pleacă de acasă dacă nu ascultă de tine, sau dă-l afară pe el din casă.laughing)

| Mohican a răspuns:

Si eu m-am straduit din greu sa invat sa desenez.

Invata mai intai sa preiei perspectiva 3d pe foaie, invata sa desenezi cuburi, piramide in format din mai multe perspective.

Dupa aceea cauta pe google desene si incearca sa le copiezi cu foarte mare atentie.

Bafta!

| Lydia2806 a răspuns:

Poți să începi cu desenul în creion. cauți poze pe net. Totul vine de la sine. Când desenezi, asculta muzica (eu așa am făcut și mi-a ieșit destul de ok.) aparent, poți căuta pe Youtube