| Kadxss a întrebat:

Trebuie sa ducem la scoala decorații, ce decorații mi-ati recomanda? A spus proful un fel de tablou ceva de la bunici, un coleg a spus că duce ceva din Grecia, antic, ceva special, nu desene, cine imi da o listă ii dau funda!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O decorație onorifică este o distincție oficială pentru merite deosebite, care se acordă ca obiect care poți să îl prinzi la o haină pe piept de sărbători, însoțit de o diplomă și de o casetă frumoasă în care să îl păstrezi. Uneori se dă și un premiu în bani.
Un asemenea obiect dacă este mai vechi poate deveni obiect de colecție și se vinde prin magazinele de antichități sau la licitație.
Astfel, o asemenea decorație ar fi putut să primească bunicul tău dacă a participat la al doilea război mondial.
Dacă undeva într-un sertar la voi acasă există un asemenea obiect, ai ce să duci să prezinți la școală.

| anonimg a răspuns:

Decoratiile sunt de felul acesta: https://www.olx.ro/hobby-sport-turism/arta-antichitati/q-medalii-decoratii/

In privinta tablurilor de la bunici eu nu as duce asa ceva la scoala, pentru ca este un obiect de familie.
Daca obiectele duse la scoala vor ramne la scoala, atunci nu as duce din acelea ce tin de istoricul familiei. Mai degraba as cumpara niste decoratii de pe site-ul respectiv.
Dar daca va veti inapoia acasa cu obiectele, atunci poti sa duci ceva ce apartine bunicilor sau parintilor. De obicei pe timpul comunismului se ofereau foarte multe decoratii, gradatii si medalii.
Si eu am primit o medalie -parca pe clasa a 4-a- pentru ca citeam foarte bine. :P
La mine cand s-au dus bunicii s-au dus si decoratiile, ca nu mai am nici o amintire de la ei.

Deci daca ai acasa ceva de dus la scoala, duci; daca nu, intrebi profesorul daca poti sa le cumperi de pe net. ^_^ Nici nu stim pentru ce cere profesorul astfel de lucruri.

Mai asteapta raspunsuri, si nu imi da funda. Poate cineva stie mai bine despre ce este vorba si te poate lamuri.
Dar daca imi dai funda sa stii ca nu iti va mai scrie nimeni.

| ywar a răspuns:

Da, decorati! Decorati scoala cu prostia voastra.