| HushMarmuz a întrebat:

Vreau sa invat sa desenez si m-am gandit sa incep cu personaje anime deoarece anatomia nu este neaparat corecta. Scopul e sa invat sa folosesc umbrele ca sa ma pot indrepta spre desen realist sau ultra realist. Ca si un consumator anime nu prea ma inteleg cu manga si speram sa aveti niste sugestii de manga pe care le pot lua ca exemplu pentru umbre pe personaje.

Răspuns Câştigător
| NoricDiana a răspuns:

Daca vrei sa ajungi sa desenezi realist sau ultra realist TREBUIE sa cunosti anatomia foarte bine. M am prins ca vrei sa incepi cu stilul anime si dupa sa inveti anatomia, dar nu functioneaza asa. Toate stilurile astea mai cartoonish au in spate un creator care stie anatomia extraordinar de bine. Deci, invata anatomia prima oara. In legatura cu umbrele, nu te axa acum pe ele si invata simple forme ( care te ajuta la anatomie btw foarte bine ). Invata unde ar trebui sa fie umbra si dupa ce ai inceput sa te prinzi poti incepe sa faci niste hasuri si difuzari bune. Nu te apuca inca bine de realist ( detalii ) si invata incet, incet. Chiar daca esti extrem de talentat, nu o sa ajungi nicaieri daca nu exersezi si nu inveti ce trebuie sa faci. Ai nevoie de multa rabdare, dar merita. ^^ Animeurile sunt o sursa buna de inspiratie si au niste culori foarte bine alese si cu siguranta daca vrei sa ajungi sa desenezi tu anime mai mult cu siguranta te pot ajuta, dar pare mai usor decat este :o. Repet, incepe sa inveti anatomia, nu o da in niste pozitii spectaculoase si incepe usor. Invata formele si teoria culorii, culorile complementare, diferitele stiluri de hasuri si tot asa. Sunt o gramada de tutoriale pe internet! ( Cat despre arta digitala, invata sa desenezi traditional putin mai bine si dupa poti merge pe digital. Spun asta pentru ca este putttiin mai dificil sa controlezi pen-ul pe digital ) Succes! You can do it big grin

1 răspuns:
| Miauti a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar fi ideal sa ti creezi stilul tau de desen. Si apoi ai putea sa ti faci propiul tau manga.