| mrsStyles94 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de fotografie, insa am o nelamurire in privinta camerei(DSLR). Sa imi iau un Nikon d5600 cu un obiectiv mai bun sau un Nikon d7500 cu un obiectiv nu la fel de bun? Ce parere aveti? As dori sa imi raspunda cineva cu experienta sau care frecventeaza acest domeniu. De asemenea astept si alte sugestii.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Mai bine iei un aparat ieftin cu obiectiv bun.
D5600 e o alegere buna.

Parere personala:
Daca te apuci de fotografie nu poti sa te limitezi la un singur obiectiv.
Obiectivul e mai important decat camera mai ales ca orice dslr permite schimbarea obiectivelor foarte usor.
Eu unul am un Nikon D90 cu trei obiective... desi aparatul e batran obiectivele fac toata treaba si merita toti banii (m-au costat de 3 ori mai mult decat aparatul in sine):
- prime: 50 mm
- wide: 18-55 mm
- teleobiectiv: 70-300 mm, super macro
Cu astea trei acopar toata gama de genuri de fotografie: peisaje, portrete, macro, foto de noapte samd

Pentru tine ca incepator iti recomand un obiectiv wide gen 18-55 mm, care e de obicei obiectivul de kit pentru Nikon, cum e si cazul lui D5600.

Citeste si articolele astea:

https://blog.f64.ro/2017/12/01/sunt-incepator-ce-obiectiv-foto-sa-aleg/

http://blogdefotografie.ro/obiective-foto-clasificare-recomandari/

https://blog.f64.ro/2017/11/30/sunt-incepator-ce-aparat-foto-sa-aleg/

Subiectul e vast, gasesti pe net sumedenie de articole si bloguri despre fotografie.

| Digikey a răspuns:

Obiectivul este mai important decat camera.