| vclaudiu7 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi fac un tatuaj. Inca nu sunt suta la suta sigur, dar am si eu o intrebare pentru cei care sunteti mai cunoscuti in domeniul asta.
Am auzit ca sunt sanse oarecum mici sa faci hepatita dupa un tatuaj, e adevarat? Si ce trebuie sa aiba cel care imi face tatuajul incat sa se evite un asa lucru? Mersi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hepatita B si C se ia direct, prin contactul cu sangele infectat, adica daca acele ace si aparatura de la tatuaje nu sunt sterile, ai toate sansele sa le iei, la fel cum poti lua si HIV (SIDA).
Din pacate, nu poti stii 100 % ca acel ce face tatuajele, respecta regulile stricte de igiena si foloseste intotdeauna ace noi.
O masura de a te imbolnavii cu bolile astea grave si moratle (HIV, Hepatita C si B) este sa NU faci tatuaje deloc, ca sa nu risti contaminarea.

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Poti sa faci si cancer de piele. Oare merita sa iti risti viata?

| vclaudiu7 explică (pentru Celcestietot):

Cancerul de piele nu e pe alunite? Eu as vrea sa fac altceva, nu pe maini sau picioare.

| Alexuţ02 a răspuns:

Si eu sunt fan tatuaje, sunt atatea modele si stiluri care te pot reprezenta, e greu sa te decizi.

Cat despre intrebarea ta, nu patesti nimic daca te duci la un salon bun, nu la astia de fac acasa ( nu-i blamez, unii chiar sunt buni ), un salon respectat niciodata n-o sa faca prostia sa puna vietile oamenilor in pericol, pentru ca si-ar pierde clientii.

| vclaudiu7 explică (pentru Alexuţ02):

Mersi frumos happy dar nu am voie la 17 ani la salon nu?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Cred că trebuie ceva scris de la părinți că sunt de acord, a venit cineva o bată și știu că așa i-a cerut

| vclaudiu7 explică (pentru Alexuţ02):

Ah, perfect, mersi happy

| Alexuţ02 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Nu sunt 100%, poate s-a mai schimbat treaba dar cred că dacă n-ai 18 ani, trebuie chestia aia, vorbește cu băiatul care face tatuajul, cel mai bine!

Nu ai pentru ce

| Deniiiiissee a răspuns (pentru vclaudiu7):

Și eu am tot 17 ani laughing mi-a trebuit acord de la părinți. Am sunat-o pe mama si mi-a făcut. Dacă nu mai erau persoane în salon nu mi trebuia acord. asta doar sa nu ceară si alti copiilaughing

| vclaudiu7 explică (pentru Deniiiiissee):

laughing) ok, mersi :*

| sopranaCadaverica a răspuns:

Da, exista riscul, doar daca tatuatorul refoloseste acele si nu dezinfecteaza aparatul. De obicei asta nu se intampla, pentru ca artistii au firme sau lucreaza in cadrul unora mari, iar conditiile sunt foarte stricte si igiena impecabila. Plus ca majoritatea vor desface materialele in fata ta si o sa vezi daca ele sunt impachetate sau nu. Practic se umbla cu manusi. Asta e foarte important, sa te lase sa vezi instrumentele, tot procesul, incepand cu dezambalarea. Nu au voie sa lucreze altfel.
Daca te duci intr-un 'gang', 'in spatele blocului' (intelegi tu) si oamenii care fac asta sunt niste amatori inconstienti (prieteni, cunostinte care o fac 'ca hobby'), mai bine te razgandesti pentru ca treaba asta NU e sigura.

| vclaudiu7 explică (pentru sopranaCadaverica):

Multumesc frumos, in sfarsit un raspuns perfect.

| Deniiiiissee a răspuns:

Hei. eu am un tatuaj. și eu eram speriată la început. nu eram sigură daca sa-mi fac sau nu. dar am ales sa-mi fac. în legătură cu hepatita. depinde unde iti faci tatuajul. nu toata lumea sterilizeaza. eu mi am făcut la un salon. domnul a sterilizat tot in fata mea înainte să mi faca tatuajul. iti dau un sfat nu te lasa în baza unora care fac tatuaje acasă. etc. dacă îți dorești cu adevărat du-te la un specialist.