| sheicu a întrebat:

Salutare, am nevoie de părerea unui specialist în materiale de construcții, mai exact vreau sa fac o sculptură din ipsos dar am nevoie de un ipsos care sa aibă timpul de uscare mare, am deja unul dar în max 30 sec se întărește si nu îl pot modela. Dau fundă, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| cornelmircea1980 a răspuns:

Ipsosul pentru modelaj se recunoaste atat dupa finetea lui, cat si dupa albul curat. La fabricarea lui se pune pret pe calitatea materiei prime. Nu se foloseste in constructii in schimb, dupa cum o spune si numele, este foarte utilizat la fabricarea ornamentelor interioare, a mulajelor si, mai ales, a formelor de turnare pentru produse ceramice de portelan si faianta.
http://www.galeriacreativ.ro/......delaj-2-kg

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Sculptura in ipsos nu se face prin modelare. Asta, dupa cum ai descoperit, datorita naturii sale, pentru ca se intareste foarte repede. Se face prin turnare, se amesteca cu apa pana devine ceva mai gros ca laptele, si se toarna intr-o matrita.
Daca chiar vrei sa o faci prin modelare, faci ipsosul mai moale decat l-ai facut, si il intinzi rapid in straturi succesive, ca mai apoi, dupa ce s-a intarit, sa elimini surplusul cu dalta sau alte ustensile pentru sculptura.