Întrebare recomandată | Popa482 a întrebat:

Am pus, din greșeală, mai mult ulei de in decât trebuia pe pânză și văd că nu pot să scap de el. De trei zile stagnează, l-am scos la lumină, s-a mai tras putin, dar fără rezultat. Niște sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sopranaCadaverica a răspuns:

Poti folosi terebentina, se gaseste in magazinele cu profil artistic. E o solutie cu miros puternic care indeparteaza foarte bine culoarea de ulei. Ca o comparatie, functioneaza precum acetona pe oja. happy

3 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

De ulei poti scapa cu alcool izopropilic. dar nu și dacă ai pictat pe langa ceva.

| Chleroyy a răspuns:

Daca efectiv sta peste pânza, încearcă, daca poți, sa mai iei din ulei cu o cârpă sau un servetel
Daca panza e pictata, încearcă sa o lasi‎‎‎ puțin la scurs, deci nu sunt sigura dacă o sa afecteze plansa sau nu
Mie personal nu mi s-a întâmplat sa pun prea mult ulei, deci nu știu ce ar trebui sa faci.
Prima data când am pictat cu acest tip de acuarele am folosit ulei de floarea soarelui (știu ca e greșit) si i-a luat sa se usuce complet cam o săptămână, deci poate o sa dureze si la tine mai mult pana trage tot

Bula
| Bula a răspuns:

Poti spala panza in apa fierbinte, daca nu ai pictat inca pe ea.
Alte metode:
- presari pe panza pudra de talc, care va absorbi uleiul, dupa care indepartezi cu o perie sau prin scuturare etc.
- dizolvi cu alcool /spirt uleiul, dupa care absorbi cu o carpa moale de in sau bumbac, uscata (poate fi o bucata de cearceaf vechi etc.).