| elmejor a întrebat:

Ce carti mi-ati putea recomanda sa citesc vara asta?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Leaganul pisicii de Kurt Vonnegut, Viata lui Dante de Giovanni Boccaccio, Masca de Dean R. Koontz, Nunta in decembrie de Anita Shreve, Negura de Miguel Unamuno, Prizonier la 9 ani de Ion Grecea, M-am hotarat sa devin prot de Martin Page, De ce iubim femeile de Mircea Cartarescu, Turistul singuratic de Tudor Popescu, Enigma Otiliei de George Calinescu, Domnisoara Christina de Mircea Eliade, Dama cu camelii de Alexandre dumas fiul.

6 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Fetis - Tara Moss
11 Minute - Paulo Coelho
Singur pe lume - Hector Malot
Jane Eyre - Charlotte Bronte
Anna Karenina - Lev Tolstoi
Twilight Saga - Stephenie Meyer

| AidaAmaranta a răspuns:

Nu plange sub clar de luna.
Destinul sufltelor.
Puteri stranii dezlantuite.
Dansul zeilor(cu vampiri)
Molima ( este tot o carte cu vampiri) Iti dau cuprinsu'.

Au fost intodeauna aici. Vampiri. Ascunsi in intuneric. Asteptand. Acum, vremea lor a venit. Intr-o saptamana, Manhattanul va disparea! Intr-o luna, America! In doua luni, lumea intreaga!
Un Boeing 777 aterizeaza pe aeroportul JFK din New York. Deodata, luminile avionului se sting, usile raman inchise, toate canalele de comunicatie se intrerup, iar avionul se cufunda intr-o liniste mormantala. Dr. Eph Goodweather, seful Proiectului Canarul, echipa de interventie rapida in situatiile de amenintare biologica, patrunde in cele din urma in interiorul lui. Ceea ce gaseste acolo ii ingheata sangele in vine. Un fost profesor de folclor la Universitatea din Viena si supravietuitor al Holocaustului, Abraham Setrakian, este singurul care stie ce se intampla. Stie ca a venit vremea, ca se pregateste un razboi...

| Morphine21 a răspuns:

Singur pe lume-hector malot
colt alb-jack london
la medeleni-ionel teodoreanu
ciresarii-constantin cirita
moara cu noroc-ioan slavici
morometii-marin preda
doua loturi-i-l.caragiale
mizerabilii-victor hugo
ion-liviu rebreanu
marile sperante-charles dikens
morcoveata-j.renard
print si cersetor-mark twain
unde fugim de acasa-marin sorescu
doi ani de vacanta-jules verne
sper ca am ajutatbig grin

| ioana147 a răspuns:

In primul rand eu am citit de la adevarul
Singur pe lume e minunata.
Mara
Cartile Junglei
si in reestt...
poti citi carti mai micute.

| Poison_8918 a răspuns:

Cati ani ai?

| elmejor explică:

Ce zici de urmatoarele:

Am sa-ti propun din mai multe grupe:

Detectivi amatori, ocazionali/particulari ori cei din cadrul poliţiei? Arthur Conan Doyle(cu celebrul Sherlock Holmes)-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică(Publius Aurelius Statius, un detectiv în Roma antică, originală idee, nu?)-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers(lordul Peter Wimsey)-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Sue Grafton(o femeie detectiv-Kinsey Milhone)-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler(celebrul Phillip Marlowe)-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Peter Cheyney(Lemmy Caution şi Slim Callaghan)-Ce le pasă damelor!, Nu poţi păstra restul, Dashiell Hammett(Sam Spade)-Şoimul maltez, Rex Stout(Nero Wolfe, iubitorul de orhidee şi haleală bună)-Capcană pentru FBI, GK Chesterton-Secretele părintelui Brown, Val McDermid-detectivul particular Kate Brannigan, păcat că la noi n-au apărut decât 3 cărţi-Alături de tine, E scris în stele, Ai încredere în mine

JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Christopher Paolini-Seria Eragon, Stephen King & Peter Straub-Talismanul, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene(Nihal de pe Pământul Vântului, Misiune lui Sennar, Talismanul puterii), Garth Nix-Sabriel, Lirael, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Richelle Mead-Academia vampirilor, PC Cast-seria Casa Nopţii

Bafta la citit! Sper sa-ti placa!