| Ðida a întrebat:

Salutare. Mi-am luat de la biblioteca cartea "Viata la tara" de Duiliu Zamfirescu. Are trei parti: Viata la tara, Tanase Scatiu si In razboi. Deja am citit Viata la tara dar nu stiu daca si restul are treaba. Cand am vazut cartea la cineva era mai subtire. Are vreo treaba Tanase Scatiu si In razboi cu Viata la tara? Sper ca intelegeti ce vreau sa spun.
PS: Stiu ca Tanase Scatiu e personaj.
Multumesc anticipat. FUNDA!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciclul Comanestilor, cunoscut la noi ca "Viata la tara" este o carte in 5 volume, care se continua unul dupa altul, cu aceleasi personaje. Aceste volume sunt: Viata la tara, Tanase Scatiu (care este personaj si titlu de volum), In razboi, Insemnari si Anna. Daca vrei sa citesti cartea, trebuie sa le citesti pe toate 5, altfel te vei opri in mijlocul actiunii si ar fi pacat.

| FireVein a răspuns:

Da,se leaga intre ele si toate cele trei parti sunt foarte interesantebig grin