| maxwell23jr a întrebat:

Salutare TPU,ma adresez catre voi, cei care cunosc sau deja au experiența in sfera poeziei.
Cine cunoaste companii sau persoane ce cumpăra poezie?
Va rog seriozitate, va mulțumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Muzicantii, daca au bani si li se pare text bun pentru muzica lor.

Daca le culegi intr-o carte si le publici, atunci poti primi drept de autor dupa numarul de volume vandute.
Este ceea mai buna masura de a afla valoarea lor.

Unele poezii pot fi vandute firmelor (ca text de reclama), iubitilor (pentru o bere sau ciocolata) sau alte ocazii, la care se potrivesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dinesculaughing

| johnnny123 a răspuns:

Nu cumpara nimeni "poezie" altfel decat sub forma de volum de versuri. Asta presupune sa compui suficiente poezii incat sa poti forma un volum, sa fie tiparit de o editura si distribuit in librarii. Slabe sperante in Romania, unde consumul de carte este din pacate extrem de scazut, iar consumul de poezie aproape inexistent.

O alta varianta mai realista (daca esti foarte priceput la scris si vrei sa traiesti din asta) ar fi sa-ti cauti un job de copywriter.

Dar asta presupune mai putin talent liric si mai mult talent de a scrie texte care sa vanda produse.

| gigite a răspuns:

Uite raspuns:
1. doar pentru vreo reclama-publicitate firmei;
2. fiind proprietate intelectuala -nu ai decat sa le publici ca drept de autor.