| Angelindeed a întrebat:

Scrieti poezie? De unde va luati inspiratia?

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Uneori, cand ma loveste inspiratia.
Asta se intampla cel mai adesea in noptile linistite de vara.
Inspiratia o iau din viata mea de zi cu zi.

| aimullah123 a răspuns:

Eu scriu poezii, de fapt scriam.
Dar doar cand ma indragostesc merge, cand am un sentiment mai profund big grin Altfel nu am idei.

| devilshelp a răspuns:

Scriam poezii, am participat la cateva concursuri cand eram in gimnaziala (nu meritau sa castige acum ca ma gandesc la ele laughing ) Pai in primul rand ca sa faci o poezie buna trebuie sa transmiti o emotie. Cel mai bun mod de a transmite o emotie e sa o simti.
Eu cand intram in pana de idei spuneam la intamplare 3 numere (de ex. 7, 15 si 21) si cu literele alfabetului care corespundeau numerelor (in cazul meu E, L, R) scriam primele cuvinte care imi veneau in minte (eroare, lumina, rasarit) si faceam o poezie in care sa le includ. Daca nu aveau nicio legatura sau chiar nu reuseam sa le folosesc ma gandeam la altele. Eu, cel putin, cand ma apuc si ma concentrez ideile imi vin de la sine. Sper ca macar ti-am dat un "joc" de facut laughing

| MadalinG99 a răspuns:

Salut, da in notite la telefon, imi iau inspiratia din viata de zi cu zi. Sau cand ma supara ceva incerc sa transform acel ceva in ceva bun.

| UnTipObisnuit a răspuns:

In general inspiratia imi vine cand ma aflu in natura. Ceva simplu ca intr-un parc sau chiar sub cerul instelat.

Pentru poeziile de dragoste incerc sa mi-o imaginez pe ea si sa ii descriu ce i-as spune, poetic.

Cand scriu despre natura/spatiu cel mai usor imi este noaptea. Pe balcon, sub o patura in caz daca este frig, caietul, radiera si creionul, pur si simplu ma apuc de scris. Dupa ce ii termin "scheletul" incep sa o cizelez putin, schimb ceva cuvinte. Scot/adaug versuri. Etc.

Sau ceva asemanator.

| sokey a răspuns:

Cântăreți rap românești. Ei mi-ai creeat imaginația asta bogata și metaforele din vocabular. Ii datorez metaforele lui kazi ploaie (prea putini îl înțeleg) chimie (imaginație), nimeni altul' (melancolie și poveste) și mulți alții.

| BlueFox a răspuns:

Din gol, cateodata imi vin idei, si le scriu. Nu forta poezia. Ideile vin natural, poate doar uitandu-te la peisaje, la viata, privind totul din mai multe moduri.

| Bettybeatrice1919 a răspuns:

Natura, in general

| Vasiagp a răspuns:

De pe internet?

| Pomorișaț_Bogdan_1969 a răspuns:

SALUT, parerea mea personala este ca daca ai inspiratie proprie e mult mai bine atunci poti spune ca esti dedicat/a talent etc, in schib si acea inspiratie este dezvoltata de cat mai multe stiluri, diferiti poeti - cititi bineinteles - cat mai multi - intelesi, dupa care sigur ( daca ti-e scris ) se va forma si inspiratia proprie