| Not_7297 a întrebat:

Se apropia 15 ianuarie, ziua marelui poet Mihai Eminescu. Ce inseamna pentru voi Mihai Eminescu? Ce parere aveti despre el, despre poezia lui?

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca n-ar fi fost Eminescu n-am fi stiut cat de somnoroase sunt pasarelele, cat de dulce suna glasul cornului sau al buciumului, sara pe deal, cat de stramt este cercul in care traiesc muritorii, cat de bine ne cunoaste doar pe noi raul, ramul, cat de efemere sunt vanturile, valurile si care poate fi singurul dor omenesc in ultima clipa a vietii noastre.Si, poate cel mai important lucru: nu s-ar fi ivit un tanar poet in vremurile din urma care sa ne spuna ca patria noastra e limba romana si un altul care sa ne arate ca toate cele pe care eu insami le-am enumerat trebuiau sa poarte un nume; iar acesta va fi in veciEminescu. Poate n-am fost prea explicita, dar nici nu vreau sa fiu; urechile de auzit vor auzi, mintile de inteles vor intelege...

| JeffHardy2011 a răspuns:

Imi place foarte mult toate poeziile si proza lui.Foarte artistic.Plus ca e ziua scolii mele. big grinbig grin

| HrănescPorciCuLingurţa a răspuns:

Un geniu absolut al literaturii noastre, fara el multe ar fi fost schimbate. A lasat in urma lui adevarate capodopere. Pacat insa ca s-a stins din viata la doar 39 de ani... Poezia lui e nemuritoare si nu cred ca cineva ii va mai putea lua locul in litaratura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este cel mai bun scriitor din toti

| doroteea a răspuns:

Imi place mult felul in care scrie si plus ca e ziua scolii meletongue. S iar va fi agitatie si se organizeaza diferite activitatitongue.

| theorizer a răspuns:

E zero

| theorizer a răspuns:

Care neam? Care tara? Si ce treaba are poetul cu neamul si tara?

| Andra0037 a răspuns:

MINESCU este rominul genial, poet si ziarist genial, iubitor de neam si tara, care nu a fost si nici nu este iubit de dusmanii tarii, pentru ca el deschidea mintile si gindirea romanilor la pericolele. politice ale vremii; multe din afirmatiile lui se aplica si zilelor noastre. Din umbra am senzatia ca sint destui care vor sa ne faca pe noi romanii sa-l cunoastem doar ca poet, prozator, dar nu ca ziarist, caci in luarile lui de pozitie demasca pe prifitorii vremii, pericolele politice care aduceau deservicii tarii, el fiind considerat un pericol pentru vinzatorii de tara de atunci. si de acum. De aceea a fost asasinat atunci, iar acum se voieste al uita noi romainii.SANU FIE! Sa ne familiarizam cu scrierile lui politice, caci multe se aplica si in zilele noastre, din ceea ce a scris el atunci. EMINESCU este un roman MODEL, SAI ar trebui ca noi romanii sa ni-l luam de model. Mai multe scrie pe civicmedia.ro, dar si pe nouadreapta.ro.exista si un site cu Eminescu. dACA AM FI TOTI ROMANII CA EL DE PARIOTI, adica iubitori cu adevarat a tarii noastren.

| Not_7297 explică:

Apropie*