| LoveMe1 a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, o lista de locuri pe care orice turist trebuie sa le vizite in Romania, intr-un sejur de 5 zile.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu am batut inca nici eu tarisoara asa cum am de gand in curand, insa iti pot spune ca nu ai voie sa ratezi Transilvania si toata zona centrala. Pestera Scarisoara,
+ eventual Arieseni,
Salina de la Turda,
Castelul Huniazilor (Cetatea Corvinilor),
Cluj (inclusiv gradina botanica),
Sibiu(muzeul Brukenthal),
Sighisoara (cetatea),
Brasov,
iar daca inghiti ungurii, la Borsec sunt peisaje de vis.
Chiar si Cetatea din Alba Iulia sau Targu Mures, daca ajungi prin zona.
Sarmizegetusa,
Apoi neaparat Valea Prahovei (Sinaia, Busteni, Predeal, Azuga), castelul Bran
Valea Oltului,
Cheile Bicazului,
Lacul Rosu,
Lacul Sf Ana,
Ar mai fi Transfagarasanul si Transalpina, insa doar vara prin iulie-august le prinzi deschise.
Manastirea de la Curtea de Arges,
Portile de Fier.
Cimitirul vesel de la Sapanta,
Casa memoriala Ion Creanga,
Cetatea Neamtului,
Vulcanii Noroiosi,
Pestera Ursilor.
Manastirile din Moldova: Voronet, Sucevita.

Traseul ti-l stabilesti tu in functie de posibilitati. Eu as alege vizitarea pas cu pas. Pentru anul acesta, iei Moldova sau centrul. La anul, o alta zona, si in anul urmator, restul.

2 răspunsuri:
| Gabipn2017 a răspuns:

Castelul Bran,Biserica Neagră,CetateaRâşnov, Cheile Bicazului, Lacu Rosu, Lacul Sfânta Ana, Sibiul

| maria567biebs678 a răspuns:

Eu as zice ca e bine sa viziteze:
1 Castelul Bran
2 Castelul Peles
3 sculpturile lui brancusi
4 cetatea Rasnov
5 Rezervatia de ursi (Zarnesti)
Si mai sunt o gramada de locuri, frumoase.