| pukybam a întrebat:

Stele pe cer... E pleonasm?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pe cer poate fi si luna, planete, meteoriti, avione, ozn urii in mintea unora, comete, stelele nu sunt pe cer, pe cer de fapt nu e nimic decat stratul de ozon sau avioane, stelele sunt la mare distanta noi vedem refelectia lor, noi vedem fotoni scapati din respectiva stea care a parcurs multi ani lumina pana la ochii nostri

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu este un pleonasm.

| aXy99 a răspuns:

Pentru tine cuvantul stea este unul si acelasi cu cuvantul cer?

| gabicoo a răspuns:

Stelele pot fi și pe umăr!

| Ineys a răspuns:

"Cerul (planetar) este partea atmosferei sau a spațiului vizibil de la suprafața oricărui corp ceresc. "

Tu ce zici?

| Yurisa a răspuns:

Nu

| laSoledad a răspuns:

Nu e pleonasm. Un pleonasm inseamna sa asociezi cuvinte care se repeta si exprima aceeasi idee. "Stele" si "cer" exprima ceva total diferit, desi apartin aceluiasi camp lexical (sunt cuvine care apartin aceluiasi domeniu - astronomie).

| Anee1667 a răspuns:

Nu, acesta nu este un pleonasm.

| popa07ady a răspuns:

Nu